Zapraszamy do zapoznania się z nr 4/2024 biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”
05.12.2024
W numerze możemy przeczytać o argentyńskich reaktorach badawczych, aktualnych wyzwaniach i potencjalnych zmianach w polskim prawie energii jądrowej w obliczu wdrażania energetyki jądrowej w Polsce, o zagrożeniach od radonu czy wykorzystaniu spektrometrii do oceny skutków oddziaływania dużych dawek promieniowania na materiały o nieregularnych lub chropowatych powierzchniach.
W pierwszym z artykułów opublikowanych w bieżącym numerze przedstawiamy Państwu wersję anglojęzyczną opracowania na temat wybranych aktualnych wyzwań dotyczących wdrażania energetyki jądrowej w polskim prawie. Autor wskazuje potencjalne obszary zmian w polskim prawie energii jądrowej, obejmujące przepisy dwóch ustaw oraz kilkudziesięciu rozporządzeń regulujących kompleksowo kwestie związane zarówno z bezpieczeństwem wykorzystywania energii jądrowej, jak i z procesem inwestycyjno-budowlanym elektrowni jądrowej oraz zagadnieniami społecznymi.
Następny artykuł dotyczy oceny znaczenia reaktorów badawczych dla rozwoju krajowego programu jądrowego. Autor ukazuje w nim realizowany od lat program budowy, własnymi siłami, wodnych basenowych reaktorów badawczych według krajowych projektów w argentyńskich ośrodkach badań jądrowych i centrach akademickich. Dzięki temu argentyńskie firmy projektowo-budowlane osiągnęły międzynarodową konkurencyjność w branży jądrowej w zakresie projektowania i budowy w Argentynie i zagranicą reaktorów badawczych i produkcyjnych.
Kolejny artykuł poświęcony jest problematyce zagrożenia od radonu. Zawarto w nim analizę ewolucji badań nad radonem od czasów jego odkrycia w roku 1900 i jego wpływie na zdrowie oraz zmiany w regulacjach prawnych do roku 1980. Wskazuje przy tym na mechanizm wzajemnego oddziaływania rozwoju wiedzy i gromadzenia doświadczeń praktycznych, z ewolucją systemu regulacji prawnych dotyczących tego obszaru.
Prezentację możliwości oceny skutków oddziaływania dużych dawek promieniowania na materiały o nieregularnych lub chropowatych powierzchniach , jakie stwarza zastosowanie spektrofotometrii odbiciowej DRS w zakresie ultrafioletu i światła widzialnego UV-VIS, autor zawarł w artykule zamykającym numer.
Jubileusz 35-lecia wydawania biuletynu „Bezpieczeństwa jądrowego i ochrona radiologiczna”.
W tegorocznych, jubileuszowych numerach biuletynu BJOR pokazano jego poczatki, przypomniano poruszane wtedy tematy, w tym miedzy innymi opublikowany w nim pierwszy raport roczny Prezesa PAA (1990 r.), w którym przedstawiono posłom podstawy prawne oraz zakres i formy wykonywania państwowego dozoru bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Doroczne raporty Prezesa PAA dotyczące działalności dozoru i oceny stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej publikowane były w biuletynie do roku 2013.
„Uświadamiamy sobie, że niewielu jest już tych, którzy pamiętają o okolicznościach powstania biuletynu, autorach pierwszego numeru, oraz założeniach programowych, tych którzy mogliby o nim opowiedzieć z własnego doświadczenia. Utrwalajmy to. Utrwalajmy pamięć dla przyszłych pokoleń”. Na szczęście opowiedzieli kiedyś o tym w swoich artykułach na łamach biuletynu, którego wszystkie roczniki są dostępne na naszej stronie internetowej. Jesteśmy przekonani, że lektura wielu z nich, nawet tych sprzed lat, nie tylko wzbogaci wiedzę, ale też pozwoli pozwoli na obserwacje prowadzące do wniosków przydatnych i w obecnej sytuacji i w oczekiwanej przyszłości.” – powiedział redaktor naczelny biuletynu Maciej Jurkowski.
Materiały
Biuletyn Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna 4/2024Bezpieczeństwo_Jądrowe_i_Ochrona_Radiologiczna_Numer_4-2024.pdf 15.26MB