Zastępca szefa amerykańskiej agencji NNSA z wizytą w Warszawie
19.01.2023
Główny zastępca szefa Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego (National Nuclear Security Administration, NNSA) Frank A. Rose spotkał się 18 stycznia w Warszawie z wykonującym obowiązki Prezesa PAA Andrzejem Głowackim oraz wiceministrem klimatu i środowiska Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim.
Adam Guibourgé-Czetwertyński i Andrzej Głowacki przedstawili plan działań na kolejne lata zmierzających do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej i związane z tym wyzwania w obszarze rozwoju kompetencji i kadr zajmujących się ochroną fizyczną. Podczas spotkania w Warszawie omówiono dotychczasową współpracę z NNSA m.in. w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz zabezpieczeń źródeł promieniotwórczych. Ustalono dalsze zacieśnianie współpracy i rozwój wymiany doświadczeń w powyższych obszarach.
Ochrona fizyczna dotyczy przede wszystkim zabezpieczeń przed sabotażem, atakiem terrorystycznym, kradzieżą lub innym nieuprawnionym dostępem. Omówiono także współpracę na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w odniesieniu do ochrony fizycznej oraz trwającej wojny na Ukrainie.
Bezpieczeństwo materiałów jądrowych
Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony fizycznej jest jednym z ważnych celów programu budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi dozór jądrowy w obszarze ochrony fizycznej i zabezpieczeń źródeł promieniotwórczych. Inspektorzy PAA sprawdzają także, z wykorzystaniem krajowego systemu księgowości i kontroli materiałów jądrowych, czy wszystkie materiały jądrowe w Polsce używane są w celach pokojowych.
Czym zajmuje się NNSA?
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego jest instytucją Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Odpowiada za wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego oraz skuteczne zabezpieczenie posiadanych materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych. NNSA zajmuje się również nieproliferacją, czyli działaniami na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej oraz przeciwdziałaniem terroryzmowi jądrowemu.