Zwiększenie krajowego bezpieczeństwa wykorzystania promieniowana jonizującego w medycynie dzięki współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej
04.12.2024
Państwowa Agencja Atomistyki uczestniczyła w sympozjum, które podsumowało realizację projektu POL9027. Projekt ten, jeden z kilku współfinansowanych przez MAEA w ramach współpracy technicznej, poświęcony był bezpiecznemu stosowaniu promieniowania jonizującego w medycynie nuklearnej.
- W Państwowej Agencji Atomistyki widzimy bardzo wyraźnie, że zainteresowanie wykorzystaniem promieniowania jonizującego w medycynie intensywnie wzrasta – podkreśla Iga Pocztarek-Tofil, dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA. – Z naszego punktu widzenia, jako dozoru jądrowego, kluczowe jest bezpieczeństwo i to rozumiane nie tylko jako bezpieczeństwo wykorzystywanych w medycynie urządzeń technicznych, ale również postrzegane poprzez czynnik ludzki. Kultura bezpieczeństwa w medycynie nuklearnej jest kluczowym elementem dobrych praktyk medycznych. PAA wspiera projekty, których celem jest rozwój możliwości krajowych ośrodków prowadzących diagnostykę i leczenie chorób przy pomocy radioizotopów promieniotwórczych.
Projekt POL9027 jest jednym z kilku polskich projektów realizowanych obecnie w ramach współpracy technicznej z MAEA. PAA, jako krajowy punkt kontaktowy z MAEA, umożliwiała realizację projektu. Od strony merytorycznej projekt był prowadzony przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia. W sumie w projekcie zaangażowanych było 16 zakładów medycyny nuklearnej z całej Polski.
POL9027 miał na celu przede wszystkim zwiększenie możliwości zakładów pozytonowej tomografii emisyjnej PET w zakresie wysokiej jakości obrazowania i terapii. Poprzedzał go uruchomiony w 2020 r. projekt POL9025, który koncentrował się na promocji bezpieczeństwa i wzmacnianiu procedur kontroli jakości w ramach procedur medycznych przeprowadzanych w krajowych ośrodkach medycyny nuklearnej. W tym roku uruchomiony został kolejny projekt (POL9028), który ogniskuje się wokół zapobiegania niepożądanym reakcjom tkanek w procedurach radiologii zabiegowej, a już przygotowywany jest kolejny, poświęcony ochronie radiologicznej pracowników służby zdrowia i pacjentów podczas procedur radiologii zabiegowej.
- Wszystkie te projekty wpisują się w długofalowe działania prowadzone przez Polskę we współpracy z MAEA, ukierunkowane na wzmocnienie ochrony radiologicznej w służbie zdrowia. Mam nadzieję, że przyczynią się do trwałego podniesienia bezpieczeństwa medycyny nuklearnej w Polsce – dodaje Iga Pocztarek-Tofil. Podkreśla przy tym, że ich realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie doskonała współpraca z Krajowym Centrum Ochrony Radiologicznej oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.