W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

20 października Europejski Dzień Osób Starszych

19.10.2023

Europejski Dzień Seniora ma na celu podkreślać rolę seniora w społeczeństwie. Dzień ten również ma za zadanie promować walkę z dyskryminacją, zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej i udział w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństwa.

bezpieczna rodzina

Seniorzy pełnią ważną rolę w każdej rodzinie i społeczeństwie. Mogą podzielić się z nami wieloletnim doświadczeniem w wielu kwestiach, jak i wspomnieniami z ich młodości. Nadal dbają o swoje dorosłe już dzieci i wspierają je w trudnych chwilach. Pomagają w wychowywaniu swoich wnuków, dla których są niesamowitą skarbnicą wiedzy.

Aby odpowiednio zadbać o stan zdrowia seniorów, warto zwrócić uwagę na:

1. Odżywianie się- seniorzy powinni spożywać częstsze, ale mniejsze posiłki i lekkostrawne. Posiłki powinny składać się przede wszystkim z warzyw , owoców, produktów pełnoziarnistych i produktów mlecznych, dobrej jakości ryb i chudego mięsa.  Niewielkie porcje konsumowane co 2-3 godziny dostarczają energii, są łatwiejsze do trawienia
i chronią przed nagłymi skokami cukru we krwi. Aby zadbać o stan zdrowia należy pilnować wypijania 2-3 litrów wody dziennie, nie czekając aż pojawi się uczucie pragnienia.

2. Odpowiednie nawodnienie organizmuWodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Lepiej jest pić częściej, a mniej niż dużo za jednym razem. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych z organizmu.

3. Aktywność Fizyczna- skuteczna profilaktyka zdrowotna osób starszych nie istnieje bez regularnej aktywności fizycznej. Nie bez przyczyny mówi się, że ruch to zdrowie. Warto wybrać taką formę sportu, która jest akceptowana i lubiana przez seniora. Powinna być dopasowana do jego możliwości i kondycji. Codzienna porcja ruchu pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem, poprawia samopoczucie i zapobiega wielu chorobom.

4. Kontakty z innymi- samotność bywa najtrudniejszym doświadczeniem z jakim zmagają się osoby starsze. Warto zadbać o zaktywizowanie seniora i zachęcić do działalności społecznej. Bardzo ważne jest poczucie przynależności do społeczeństwa i bycia potrzebnym.

5. Regularne kontrole stanu zdrowia- badania kontrolne pozwalają wykryć wiele schorzeń zanim te dają o sobie znać bardziej zaawansowaną postacią i rozwojem powikłań. Wcześnie rozpoznane choroby seniorów to szansa na wdrożenie odpowiedniego leczenia i ograniczenie negatywnych następstw schorzeń.

6. Przestrzeganie zasad higieny- Należy przestrzegać zasad higieny osobistej, myć ręce przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu. Należy unikać dotykania błon śluzowych ust, nosa i oczu. Dłonie są idealnym nośnikiem dla wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym: bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów powodujących przeróżne choroby m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, przeziębienie, grypę, dur brzuszny, salmonellozę, wszawicę czy owsicę.

7. Szczepienia ochronne- Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. W przypadku wielu chorób zakaźnych, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowania i powikłania w większym stopniu niż dzieci. Dodatkowo w przypadku osób starszych, zmiany związane ze starzeniem się układu odpornościowego wraz
z upływem czasu powodują, że organizm jest coraz bardziej podatny na choroby, np. zakażenia pneumokokowe czy grypę.

Od 1 września 2023 szczepionki przeciw grypie (podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. W grupie dorosłych w wieku 65+ bezpłatnie dostępne są: szczepionki przeciw grypie (Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra).

50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie przysługuje dorosłym w wieku
w wieku ≥18 lat (preparat InfluvacTetra dla wszystkich w grupie dorosłych w wieku 18 lat- 64 lata; preparat VaxigripTetra w grupie dorosłych z grup ryzyka w wieku 18-64 lata.

 

Zdjęcie pochodzi z: https://bezpiecznarodzina.pl 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}