W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

25 kwietnia Światowy Dzień Malarii

24 KWIETNIA światowy dzień malarii - 249 milionów zachorowań; 608 000 zgonów

Malaria to zagrażająca życiu choroba wywoływana przez pasożyty przenoszone na ludzi poprzez ukąszenia zakażonych samic komarów Anopheles. Istnieje 5 gatunków pasożytów wywołujących malarię u ludzi, a dwa z nich – Plasmodium falciparum i Plasmodium vivax – stanowią największe zagrożenie

Malaria występuje w krajach strefy równikowej.

Choroba wywołuje najwięcej zgonów wśród chorób pasożytniczych na świecie. Najnowszy raport WHO podaje, że w 2022 r. odnotowano 249 mln przypadków malarii, a liczba zgonów z powodu malarii wyniosła 608 000 z czego w Afryce odnotowano odpowiednio 94% i 95% przypadków malarii i zgonów.

Ze względu na pandemię Covid -19 i trudności w dostarczaniu do zagrożonych rejonów leków obserwuje się wzrost zachorowań i zgonów z powodu malarii.

Malaria stanowi główną, infekcyjną przyczynę śmierci osób podróżujących do krajów tropikalnych. Do objawów malarii należą powtarzające się cyklicznie ataki bardzo wysokiej gorączki, poprzedzone dreszczami i uczuciem zimna, a zakończone silnymi potami. Dodatkowo pojawiają się bóle głowy, wymioty, nudności, biegunka, bóle brzucha spowodowane powiększeniem wątroby i śledziony. Istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia powikłań: ciężkiej niedokrwistości, niewydolności krążeniowo-oddechowej, niewydolności nerek, uszkodzeń mózgu, śpiączki oraz śmierci.

Szacuje się, że co roku 10 000 osób choruje na malarię po powrocie z egzotycznych wakacji w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, wschodniej części Morza Śródziemnego, Oceanii Oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Na terenie Polski corocznie notuje się od kilku do kilkudziesięciu zawleczonych zachorowań.

Zagrożenie malarią występuje przez cały rok. W niektórych rejonach poziom ryzyka zmienia się w zależności od pory roku i jest najwyższy pod koniec pory deszczowej. Ryzyko zachorowania zmienia się również w zależności miejsca, czasu trwania podróży i aktywności turysty.

Profilaktyka malarii obejmuje zapobiegawcze stosowanie leków przeciwmalarycznych. Niestety wciąż nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko malarii. Zażywanie leków nie chroni całkowicie, ale zapobiega ciężkim postaciom choroby. Zażywanie leków należy rozpocząć jeszcze przed wyjazdem, kontynuować ich przyjmowanie przez cały okres pobytu oraz 1-4 tygodni po powrocie z podróży.

Dodatkowo w trakcie podróży w rejony o wysokim ryzyku WHO zaleca stosowanie repelentów (środków odstraszających komary), moskitier nad łóżkami, siatek ochronnych w oknach pomieszczeń, noszenie odpowiedniej odzieży (długie rękawy koszul i nogawki spodni) zwłaszcza od zmierzchu do świtu.

Źródło : https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria

 

{"register":{"columns":[]}}