Elżbieta Rafalska w „Gościu Wiadomości” w TVP Info, 19.03.2019 r.
19.03.2019
„Celem akcji informacyjnej dotyczącej nowelizacji Programu „Rodzina 500+” jest, to, aby ludzie mogli dowiedzieć się, dopytać o nowe przepisy” – powiedziała Minister Rafalska.
Szefowa resortu rodziny wyjaśniła, na jakim etapie są prace związane z przygotowaniem rozszerzonego Programu „Rodzina 500+”: „Realizujemy harmonogram prac z dokładnością co do dnia: 15 marca przekazaliśmy projekt z wnioskiem o wpisanie do prac Rady Ministrów, dzisiaj po prezentacji projektu z Premierem Mateuszem Morawieckim projekt został skierowany do konsultacji międzyresortowych i konsultacji do partnerów społecznych, organizacji związkowych i reprezentatywnych pracodawców, 21 dni konsultacji. Czekamy na wszystkie inne uwagi, które będziemy analizować. Następnie projekt trafi na Komitet Stały Rady Ministrów i do parlamentu. Istota konsultacji polega na tym, żeby do przygotowywanego projektu zgłaszać uwagi, jednak bardzo byśmy chcieli przygotować projekt, co do którego nie będzie uwag”.
Rozszerzony projekt Programu „Rodzina 500+” będzie funkcjonował w formie, na jaką większość Polaków czekała od dawna, ale nie wszyscy wierzyli, że to się może powieść: „Świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia bez wymaganego testu dochodowego, czyli sytuacja materialna rodziny nie będzie miała znaczenia” – wyjaśniła Minister Rafalska. „Dotąd jeszcze obowiązuje 800 zł, jako kryterium dochodowe, bądź 1200 zł, jak dziecko jest niepełnosprawne” – przypomniała Minister. „Ciągle spotykaliśmy się z zarzutami, które dementowałam, które dotyczyły rodziców samotnie wychowujących dzieci, a to rodziców pracujących dzieci niepełnosprawnych lub rolników, czy tego, że płacimy pod stołem, by nie przekroczyć kryterium dochodowego – tym razem jest wersja absolutnie powszechna: program społeczny, kolejna głęboka zmiana w naszej przełomowej polityce rodzinnej. Możemy chwalić się w Europie, bo po tych dodatkowych nakładach na ten program, nakłady na politykę rodzinną w Polsce w 2020r. przekroczą 4% PKB, do tej pory wynosiły 3,11 %, a w 2015 r. 1,75 %. Należy zobaczyć, jak wzrosły nakłady adresowane na wsparcie polskich rodzin” – wyjaśniała Minister Rafalska.
Szefowa resortu rodziny powiedziała, że wskaźnik dzietności należy sukcesywnie poprawiać. „Tego, co się wydarzyło w demografii nie możemy już zmienić. Mam na myśli liczebność młodych ludzi, którzy powinni dzisiaj zakładać rodzinę i być może wcześniej decydować się na to, żeby posiadać dzieci, bo niestety coraz później rodziny decydują się na pierwsze dziecko, a w konsekwencji brakuje już czasu na kolejne. W 2017 r. wzrosła nam wielodzietność w Polsce – to było zjawisko od lat u nas niewystępujące. Większa liczba drugich urodzeń, ale też, co mnie bardzo cieszy – trzecich urodzeń” – mówiła Minister.
Minister Rafalska przypomniała, że jeśli rozszerzony projekt Programu „Rodzina 500+” zostanie przyjęty, to wnioski będzie można składać jak dotychczas: od 1 lipca wnioski internetowe, od sierpnia będzie można złożyć wniosek drogą tradycyjną (wysyłka pocztą lub złożenie osobiste dokumentów w puncie). Jeśli wniosek zostanie złożony w miesiącu: lipcu, sierpniu, wrześniu świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem za trzy miesiące, jeśli pieniądze miałby by być wypłacone we wrześniu. „Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samorządy wnioski internetowe realizowały szybciej” – uważna Minister. Wniosek o świadczenie z Programu „Rodzina 500+” będzie prosty do uzupełnienia, prosty do zrealizowania przez pracownika go obsługującego. Zrezygnowano z wydawania decyzji administracyjnej, będzie informacja, która dotrze na adres e-mail lub będzie gotowa do odebrania w formie papierowej w oddziale.
- Ostatnia modyfikacja:
- 26.03.2019 14:58 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 26.03.2019 14:58 Biuro Promocji