Rok 2023 i pierwsze 4 miesiące 2024 roku będą dedykowane w UE promowaniu uczenia się przez całe życie, pod hasłem Europejskiego Roku Umiejętności.
Rok Europejski – ustalany od blisko 40 lat (aczkolwiek nie co roku) to kampania popularyzująca w Unii Europejskiej konkretny temat i mająca na celu zachęcenie obywateli i decydentów do debaty i dialogu, w poszczególnych krajach UE i między nimi. Komisja Europejska proponuje każdy kolejny temat Roku Europejskiego, a następnie jest on przyjmowany przez Parlament Europejski i rządy państw członkowskich UE. Jest to jednocześnie pewien wspólny sygnał ze strony instytucji UE i rządów członkowskich, że dany temat ma szczególne znaczenie w procesie kształtowania polityk publicznych w przyszłości.
Więcej o Europejskich Latach przeczytasz tu: https://european-union.europa.eu/priorities-and-actions/european-years_en
Europejski Rok Umiejętności jest zatem wyrazem szczególnej roli tego zagadnienia w dzisiejszych czasach. W warunkach dynamicznych zmian na rynku pracy związanych z postępującymi procesami cyfryzacji i transformacji ku „zielonej gospodarce”, niezbędne jest szybkie podnoszenie (up-skilling) i nabywanie nowych kompetencji (re-skilling). Konieczność ta znalazła swoje odzwierciedlenie m. in. w przyjętych w 2021 r. w Porto Celach Społecznych UE do Roku 2030, wśród których znajduje się cel dotyczący kształcenia ustawicznego. Zgodnie z nim corocznie co najmniej 60 % wszystkich osób dorosłych powinno uczestniczyć w szkoleniach. Polska przyjęła ambitny cel w tym zakresie osiągnięcia poziomu 51,7% do roku 2030.
Celem głównym Europejskiego Roku Umiejętności 2023 jest propagowanie podejścia sprzyjającego podnoszeniu kwalifikacji, tak by nikt nie pozostał w tyle podczas transformacji cyfrowej i gospodarczej. Promocja i upowszechnienie kształcenia ustawicznego sprzyjać będzie redukcji niedoborów kadrowych oraz pozwoli w dalszej perspektywie na podejmowanie lepszej jakości zatrudnienia przez coraz lepiej wykwalifikowanych pracowników w UE.
Celami szczegółowymi Roku są:
W ramach Europejskiego Roku Umiejętności instytucje z krajów UE organizują wydarzenia promujące ideę uczenia się przez całe życie, prezentowane na interaktywnej mapie: European Year of Skills (europa.eu)
Więcej informacji na temat Europejskiego Roku Umiejętności znajdziesz tutaj: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/european-year-skills-2023_pl
Koordynatorem Europejskiego Roku Umiejętności w Polsce jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Departament Rynku Pracy)
{"register":{"columns":[]}}