Informacja na temat działań zrealizowanych w ramach Europejskiego Roku Umiejętności
Informacja na temat działań zrealizowanych w ramach Europejskiego Roku Umiejętności
Europejski Rok Umiejętności (ERU) trwał od 9 maja 2023 r. do 8 maja 2024 r. a jego celem głównym było upowszechnienie uczenia się przez całe życie. W Polsce działania w ramach ERU były realizowane na szczeblu rządowym, samorządowym oraz poprzez organizacje pozarządowe. Inicjatywy w tym zakresie podejmowane były na terenie całego kraju i kierowane do różnych grup celowych (zróżnicowanych ze względu na wiek, poziom wykształcenia, aktywność zawodową), tak aby ideę uczenia się przez całe życie promować w jak najszerszych kręgach społecznych.
W Polsce urzędy administracji rządowej oraz wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy zgłosiły łącznie 1617 działań wdrożonych w ramach Europejskiego Roku Umiejętności. Instytucją koordynującą przedsięwzięcia w ramach Europejskiego Roku Umiejętności w Polsce było Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Obok funkcji koordynującej, MRPiPS wdrożył też szereg własnych działań na rzecz upowszechnienia idei uczenia się przez całe życie. Do głównych wydarzeń można zaliczyć międzynarodową konferencję inauguracyjną, zorganizowaną 31 maja 2023 r. przez MRPiPS we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim pt. „What skills are we going to need in the changing world”? z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i OECD. W konferencji uczestniczyło ok. 150 osób reprezentujących m.in.: urzędy pracy, administrację rządową, środowisko naukowe, organizacje i instytucje pozarządowe działające w obszarze edukacji.
Ponadto, na stronie MRPiPS utworzono zakładkę dotyczącą ERU, w której zamieszczane były wiadomości o aktualnych wydarzeniach i podstawowych zagadnieniach związanych z uczeniem się przez całe życie. Przygotowywano także i publikowano regularnie na stronie MRPiPS miesięcznik Biuletyn Europejskiego Roku Umiejętności, poświęcony tematyce doskonalenia umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Łącznie ukazało się 9 numerów miesięcznika.
Zlecono również publikację artykułów dotyczących uczenia się przez całe życie w czasopismach. Artykuły pt. ”Europejski Rok Umiejętności. Warto się kształcić” („Rzeczypospolita”, „Super expres”, Pracuj.pl) oraz „Europejski Rok Umiejętności. W jakie umiejętności warto inwestować?” („Super expres”) ukazały się w czerwcu 2023 r.
W realizację ERU silnie zaangażowane były też inne resorty i jednostki im podległe. Działania realizowane były m.in. przez: Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Instytut Badań Edukacyjnych, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Funduszy
i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Polską Agencję Kosmiczną, Urząd Dozoru Technicznego. Najpopularniejszymi formami zgłoszonych działań były webinaria, konferencje oraz zamieszczanie postów na komunikatorach internetowych.
Liczne webinaria o różnorodnej tematyce były m.in. organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przykładem działania ukierunkowanego na rozwój przyszłych kompetencji było webinarium nt. „W świecie systemów bezzałogowych i napędu wodorowego – jakich kompetencji poszukuje sektor lotniczo-kosmiczny?"
Jednym z przykładów zorganizowanej w ramach ERU konferencji było przygotowane przez Instytut Badań Edukacyjnych wydarzenie pt „Kreujemy przyszłość. Współpraca w zintegrowanym systemie kwalifikacji”.
W realizacji działań w ramach Europejskiego Roku Umiejętności aktywnie uczestniczyły również wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, które poinformowały o wykonaniu 1559 działań. Najwięcej inicjatyw w ramach ERU sprawozdały urzędy pracy w województwach warmińsko-mazurskim (229), mazowieckim (197), lubelskim (161), pomorskim (160), dolnośląskim (149) i łódzkim (107). Najpopularniejszymi formami promocji idei uczenia się przez całe życie wśród urzędów pracy były spotkania, warsztaty i targi.
Przykładem cyklu interesujących spotkań było - zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi - wydarzenie "Twoja przyszłość - Twoje możliwości. Talent i praca - to się opłaca”. Spotkania odbywały się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którego celem była m.in. promocja kształcenia ustawicznego i rozwijania kompetencji liczących się na współczesnym rynku pracy. W spotkaniach udział wzięło łącznie 129 uczniów szkół ponadpodstawowych.
Wśród ciekawych warsztatów należy wymienić zrealizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku cykl warsztatów „Kariera od nowa”. Były to działania skierowane do osób poszukujących zatrudnienia, planujących zmianę lub rozwój zawodowy. Celem działań było rozwijanie kompetencji miękkich uczestników, wzmacnianie motywacji, określanie mocnych stron i preferencji oraz zgodnych z nimi kierunków rozwoju edukacyjno-zawodowego. Podczas zajęć duży nacisk położony był na zwiększenie świadomości uczestników, dotyczącej korzyści płynących z całożyciowego uczenia się. Przeprowadzono 21 warsztatów, w których wzięły udział 253 osoby.
Przykładem targów były zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku „XXII Targi Pracy", podczas których osoby zainteresowane uzyskały informacje na temat możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kładąc nacisk na uczenie się przez całe życie, XXII Targi Pracy stały się czymś więcej niż tylko wydarzeniem ukierunkowanym na poszukiwanie zatrudnienia. Stanowiły inspirację dla bardziej udanych przedsięwzięć, zachęcając uczestników do spersonalizowanego planu działania w zakresie kształcenia ustawicznego.
Materiały
Zestawienie urzędów pracy uczestniczących w ERUZestawienie_PSZ.xlsx 0.25MB