Michałkiewicz: wykaz OPP, którym można przekazać 1 proc., już na stronach MRPiPS, PAP, 13 stycznia 2016 r.
14.01.2016
Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku, jest już na stronach resortu - poinformował wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że ministerstwo chciałoby rozszerzyć grono osób, które mogą wspierać w ten sposób OPP, m.in. o emerytów.
Wykaz organizacji uprawnianych do korzystania ze wsparcia z 1 proc. podatku jest co roku zamieszczany na stronach Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS (http://www.pozytek.gov.pl). Organizacje mogą stracić ten przywilej m.in. za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych, dlatego lista jest corocznie aktualizowana.
Wiceminister Michałkiewicz, który odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, poinformował w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że wykaz OPP, którym w tym roku można przekazać 1 proc. został już opublikowany. Wyraził nadzieję, że kwota zebrana w ten sposób w 2016 r. będzie wyższa niż przed rokiem.
Kwoty przekazywane OPP przez podatników wzrastają co roku. W zeszłym roku zdecydowało się na to 12,5 mln osób (47 proc. ogólnej liczby podatników; 57 proc. liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek); w sumie organizacje otrzymały ponad 557 mln zł, o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.
Michałkiewicz zapowiedział, że resort będzie zastanawiać się, w jaki sposób poszerzać grono osób, które mogą przekazywać 1 proc. OPP. Przypomniał, że w tej chwili np. emeryci i renciści nie rozliczają się sami, a - jak podkreślił - jest w tym gronie wiele osób, które chciałyby w ten sposób wesprzeć organizacje pozarządowe.
Wiceminister zadeklarował również zamiar rozwijania i wspierania ekonomii społecznej. Poinformował, że od niedawna w Departamencie Pożytku Publicznego działa wydział ds. ekonomii społecznej. Podkreślił, że ekonomia społeczna jest np. szansą dla osób, które nie są w stanie odnaleźć się na rynku pracy.
Poinformował, że resort stara się także przygotować trzeci sektor do czasu, kiedy środki europejskie nie będą łatwo dostępne. W tej chwili, jak podkreślił, wiele z nich rozwija się dynamicznie właśnie dzięki pieniądzom z UE.
Michałkiewicz zapowiedział także działania wpierające rozwój wolontariatu. Mówił, że ważnym elementem są działania w systemie edukacji - jego zdaniem wychowanie do wolontariatu powinno być stałym i ważnym elementem wychowania młodych ludzi. Wyraził również przekonanie, że coraz popularniejszy będzie wolontariat seniorów wraz ze wzrostem liczby emerytów w naszym kraju. "Na pewno duża część z nich chętnie będzie poświęcała swój czas, swoje doświadczenie i wiedzę na pracę w charakterze wolontariuszy. Uważamy, że ten wolontariat seniorów warto będzie wspierać i rozwijać" - powiedział wiceminister.
Zapowiedział współpracę z powołanym w zeszłym tygodniu pełnomocnikiem rządu ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ds. równego traktowania Wojciechem Kaczmarczykiem. Podkreślił, że każdy resort ma własny program współpracy z sektorem pozarządowym i potrzebna jest koordynacja tych działań na szczeblu centralnym.
Michałkiewicz jest także Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych; zapowiedział, że w tym roku resort zamierza zrobić przegląd wszystkich rozwiązań służących osobom z niepełnosprawnościami. "Chcemy zmienić formułę funkcjonowania Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Chcemy, żeby była ona przede wszystkim głosem środowiska osób niepełnoprawnych" - zadeklarował. Podkreślił, że jest to ważne, ponieważ ratyfikowana przez Polskę Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych zakłada ich aktywny udział w przygotowywaniu rozwiązań, które są do nich kierowane.
Źródło: PAP
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.11.2018 08:46 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 07.11.2018 08:46 Biuro Promocji