Minister Elżbieta Rafalska w Polskim Radio 1, 23 stycznia 2019 r.
24.01.2019
Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym „Mama 4+” to forma docenienia mam, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.
Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt „Mama 4+”, który został przyjęty podczas wtorkowego posiedzenia rządu, jest bardzo ważny. „Powiedziałabym, że (jest to) projekt również o charakterze godnościowym” – mówiła w programie „Sygnały Dnia” Programu Pierwszego Polskiego Radia. Jak zaznaczyła Minister – jest to „projekt, w którym po raz pierwszy ustawowo doceniamy, dowartościowujemy pracę mam, które wychowały co najmniej czworo dzieci”. Projekt ustawy przewiduje minimalną emeryturę dla matek po 60 roku życia, które urodziły i wychowały czworo i więcej dzieci. Według projektu świadczenie miałoby być wypłacane od 1 marca br.
Emerytury matczyne to docenienie pracy mam
Minister Rodziny wyjaśniła, że emerytura minimalna będzie przysługiwała mamom, które „aktualnie nie pracują, nie prowadzą działalności gospodarczej”. Tłumaczyła, że matka co najmniej czwórki dzieci, która przepracowała mniej niż dwadzieścia lat i otrzymuje emeryturę niższą niż minimalna, dzięki programowi „Mama 4+” będzie miała tę emeryturę uzupełnioną dzięki świadczeniu do kwoty minimalnej.
Elżbieta Rafalska podkreśliła, że nie będzie różnicowania w przyznawaniu tzw. „emerytur matczynych” ze względu na ilość urodzonych i wychowanych dzieci. Minister tłumaczyła, że punktem wyjścia projektu ustawy jest świadczenie dla mam z co najmniej czwórką wychowanych dzieci. „Ale też pamiętajmy, że mamy rodziny wysoko wielodzietne (…), więc dopiero po tym, jak wpłyną wnioski, będziemy wiedzieli ile w strukturze tych osób, które otrzymają rodzicielskie świadczenie uzupełniające (…) jest mam, które wychowały czworo dzieci i tych, które wychowały znacznie większą ich liczbę” – dodała.
Jak mówiła Minister – świadczenie może przysługiwać około 65 tys. mam, które nie mają wymaganego stażu pracy. Około 20 800 kobiet może mieć uzupełnione świadczenie emerytalne do minimalnej stawki.
Według Minister Rafalskiej jest to „sprawiedliwe rozwiązanie i takie rzadkie wśród rozwiązań, które doceniają wysiłek wychowywania dzieci, które dowartościowują tą polską rodzinę wielodzietną, która przez wiele lat „miała pod górkę”, którą etykietyzowano, że będzie tu poparcie dla tego rozwiązania również wśród opozycji politycznej”.
Minister Rodziny zaznaczyła, że emerytury matczyne nie będą świadczeniem przyznawanym z urzędu. Aby otrzymać świadczenie uzupełniające matki będą musiały złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. „Myślę, że w momencie, w którym ustawa zostanie podpisana, będziemy mieli gwarancję, pewność jej ostatecznego kształtu, to będzie musiała być przeprowadzona szeroka akcja informacyjna, żeby wszystkie mamy (…) wiedziały o tym, że należy wypełnić i złożyć wniosek” – mówiła Minister.
Elżbieta Rafalska pytana, czy świadczenie będzie przysługiwało również tym kobietom, których partnerzy otrzymywali wysoką pensję i mogli łożyć znaczne pieniądze na opiekę nad dziećmi. Minister Rodziny wyjaśniła, że emerytura matczyna to „kobieta ponosiła wysiłek wychowania rodziny wielodzietnej, wychowania dzieci, pracowała w domu”. Zdaniem Minister „jest to sprawiedliwe, bo docenia trud wychowania”. „Pamiętajmy o tym, że rozpatruje ten wniosek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jest to decyzja po rozpatrzeniu wszystkich kryteriów, które są jasno określone w ustawie” – podkreśliła.
W Programie 500+ rośnie kryterium dochodowe na pierwsze dziecko
Nawiązując również do zmian w programie „Rodzina 500+” Minister Rafalska powiedziała, że jedną ze zmian będzie podniesienie kryterium dochodowego na pierwsze dziecko. „Dla mnie punktem wyjścia jest wzrost świadczenia co najmniej o kwotę stu złotych” – zapowiedziała Minister Rodziny. „Ostatecznie jaka to będzie kwota pewnie lada moment się dowiemy, bo taki projekt chcemy złożyć, będzie lada moment wpisany do prac Rady Ministrów i będzie procedowany” – dodała. „Ponieważ jest to podniesienie kryterium dochodowego po okresie trzyletnim (…), to ono nie może być na tyle nieistotne, żeby za chwilę nam powodowało to, że wzrost w kolejnym roku minimalnego wynagordzenia ograniczy dostęp do korzystania ze świadczenia wychowawczego Rodzina 500+” – mówiła Minister Elżbieta Rafalska.
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.01.2019 15:58 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 24.01.2019 15:58 Biuro Promocji