W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Elżbieta Rafalska w TV TELETOP, 4 lutego 2019 r.

04.02.2019

Kluby Seniora powstające w ramach programu „Senior+” to wsparcie osób starszych, ich aktywizacja i możliwość przyjemnego spędzenia czasu poza domem. „Cieszę się, że taki Klub powstał m. in. w Gorzowie Wielkopolskim” – mówiła w programie TV TeleTop Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„To jest realizacja rządowego programu Senior+ i bardzo się cieszę, że taki Klub Seniora powstał w Gorzowie, bo ten zamiar wykluwał się stosunkowo długo” – mówiła Minister. Dodała, że nowy Klub Seniora otworzono w siedzibie wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zdaniem Minister jest to „naprawdę niezła lokalizacja”. Jak tłumaczyła – z placówki korzystać mogą osoby powyżej 60 roku życia. „Myślę, że tego typu placówki powinny być dostępne w większej ilości miejsc w Gorzowie. One powinny być usytuowane powiedzmy na każdym osiedlu, dzielnicy” – dodała wskazując, że „te programy cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem”.
Minister przypomniała, że placówki mogą starać się o dofinansowanie na remont pomieszczeń przeznaczonych na Klub Seniora, zakup sprzętu oraz określone kwoty przyznawane co miesiąc w przeliczeniu na każdego uczestnika Klubu. O rozdysponowaniu środków oraz lokalizacji Klubów Seniora decydują samorządy. „Samorząd ma ten potencjał infrastrukturalny i z niego powinien coś takiego zaproponować” – uważa Minister.
Elżbieta Rafalska była również pytana o świadczenie uzupełniające „Mama 4+”. Tłumaczyła, że osobą uprawnioną do otrzymywania świadczenia „jest mama, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci lub tata jeżeli mama zmarła albo porzuciła dzieci. I ojciec wychował wtedy co najmniej 4 dzieci”. Podkreśliła, że drugim kryterium jest ukończenie 60 lub 65 lat. Wskazała, że z programu „będą korzystały kobiety z roczników 59 (…), które wcześniej przeszły na emeryturę i kiedy w Polskim systemie ubezpieczeniowym przy polskich rozwiązaniach wcześniejszych nie było żadnych rozwiązań promacierzyńskich”. Wyjaśniła, że „wtedy kobiety na przykład urodzone przed 49 rokiem miały 3 miesiące urlopu macierzyńskiego, musiały mieć wypracowane określony staż pracy lat składkowych i nieskładkowych, żeby dostać minimalną emeryturę”.
„Nasza bogata oferta działań w zakresie polityki rodzinnej to jest świadczenie 500+, Dobry Start, żłobki, Karta Dużej Rodziny. To jest wsparcie, które ma dzisiaj młoda rodzina, w której rodzą się dzieci(…) Ale to jest takie wsparcie o którym matki, które dzisiaj mają 60 lat, albo za 5 lat skończą 60 lat, mogły tylko pomarzyć” – mówiła Minister Rodziny. Przypomniała, że aby otrzymać świadczenie każda z kobiet, która spełnia kryteria, będzie musiała złożyć wniosek w jednostce KRUS lub ZUS. „Wnioski będzie można składać z dniem wejścia w życie ustawy” – dodała.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.02.2019 15:01 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.02.2019 15:01 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}