Minister Elżbieta Rafalska w TVP 3 Gorzów Wielkopolski, 29.04.2019 r.
29.04.2019
„Budujemy koalicję na rzecz osób niepełnosprawnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokazuje problem, że nikt sam w pojedynkę nie rozwiąże problemów osób niepełnosprawnych” – mówiła Minister Rafalska nawiązując do I Krajowej Konferencji „Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi”, która odbyła się w Zielonej Górze.
Krajowe Konferencje będą odbywały się do 10 maja we wszystkich miastach wojewódzkich. „Podczas konferencji będzie możliwość pokazania, że są partnerzy do współpracy, w tym wypadku sektor trzeci, organizacje pozarządowe, organizacje pożytku publicznego, stowarzyszenia, fundacje – to są ci partnerzy, którzy mają zdiagnozowane potrzeby, znają środowisko lokalne, są profesjonalni, doświadczeni, wiarygodni, ponieważ często w ich strukturach działają rodzice osób niepełnosprawnych oraz same osoby niepełnosprawne” – powiedziała Minister Rafalska. „Przykładami znakomicie funkcjonujących organizacji jest zielonogórski „Start”, czy „Dalej Razem” – wyliczyła Szefowa Resortu Rodziny. W koalicji na rzecz osób niepełnosprawnych działa rząd, PFRON oraz samorządy oraz sektor trzeci: „Samorządy są ważnym partnerem, ponieważ mają rozpoznane potrzeby swojej społeczności lokalnej, ale także samorząd musi chcieć skorzystać z programu, który przygotowuje strona rządowa” – zaznaczyła.
„Opiekunowie osób niepełnosprawnych są zajęci opieką nad osobą niepełnosprawną 24 godziny na dobę, nie mają możliwości załatwienia najmniejszych spraw zawodowych, indywidualnych, nie mówiąc o potrzebie zwykłego odpoczynku, czy skorzystania z kilku dni wolnego. Dajemy program opieki wytchnieniowej dla opiekunów, który finansujemy na poziomie 80 %, czyli samorządy dokładają tylko 20 %, to jest 240 godzin dla opiekunów, jeśli będą godzinowo korzystać z tego wsparcia, może to być 14 dni, jeśli osoba niepełnosprawna, którą się zajmują skorzysta z całodobowej opieki, ale może to być także poradnictwo, szkolenia. Na naszą propozycję programu, na nasze 110 mln zł, które jest przeznaczone na ten program, muszą odpowiedzieć samorządy, które muszą być gotowe - muszą mieć rozpoznane swoje potrzeby. Do 30 kwietnia można aplikować o środki, aby skorzystać z programu opieki wytchnieniowej. My możemy dać pieniądze na ten cel, możemy zachęcać, bo opiekunowie osób niepełnosprawnych czekają na ten program, ale wdrożyć go w życie mogą tylko samorządy, potem mogą go realizować partnerzy społeczni” – mówiła Minister Rafalska.
„Czas od zeszłorocznego protestu rodziców osób niepełnosprawnych ciężko przepracowaliśmy - mamy regulacje ustawowe, których wcześniej nie było: zrównanie renty socjalnej z minimalną emeryturą, która wzrosła prawie o 50 %; rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził politykę podnoszenia najniższych świadczeń emerytalnych; zasiłek pielęgnacyjny został podniesiony w dwóch krokach o 40 %” – wyliczała Szefowa Resortu Rodziny. „Potrzeby osób niepełnosprawnych są duże, ale przede wszystkim są one zróżnicowane” – zauważyła. „Musimy dawać osobom niepełnosprawnym zróżnicowaną pomoc pod każdym względem. Robimy wszystko, by wykazać się konkretnymi działaniami” – podkreśliła Minister Elżbieta Rafalska.
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.05.2019 12:55 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 06.05.2019 12:55 Biuro Promocji