Minister Elżbieta Rafalska w TVP Info, 3.01.2019 r.
03.01.2019
Elżbieta Rafalska: Celem Ministerstwa Rodziny jest ochrona ofiar przemocy.
Głównym celem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw jest ochrona ofiar przemocy.
„Dla mnie nie ma cienia wątpliwości co do tego, że rozwiązania, które proponujemy w ustawie zawsze muszą jednoznacznie pokazywać, że głównym celem naszego działania jest ochrona ofiar przemocy” – mówiła w programie TVP Info Minister Elżbieta Rafalska odnosząc się do proponowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Tłumaczyła, że projekt nowelizacji ustawy wymaga jeszcze istotnych zmian. Zaznaczyła, że umieszczenie go w obecnej formie w Biuletynie Informacji Publicznej było przedwczesne. „To się nie powinno na tym etapie zdarzyć” – mówiła dodając, że projekt „nie został skierowany do konsultacji międzyresortowej, więc on nie wyszedł jeszcze z Ministerstwa”.
Minister chwali 500+
Minister Elżbieta Rafalska była również pytana o wpływ programu „Rodzina 500+” na polepszenie sytuacji polskich rodzin. Jak mówiła minister – na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego widać, że program ten nie działa na rodziców dezaktywująco pod względem podejmowania pracy. Minister Rodziny wskazała również, że dzisiaj ok. 150 tys. osób spośród 300 tys. badanych deklaruje swoją obecność na rynku pracy. Zwróciła uwagę, że „tak zwana bierność zawodowa to nie jest zjawisko, które wystąpiło przy okazji wprowadzenia programu 500+”. „Dzisiaj są miejsca pracy, jest lepsza sytuacja na rynku pracy i ludzie to widzą i chcą tę szansę wykorzystać, idą do pracy, więcej zarabiają, sytuacja ich rodzin się poprawia” – uważa Minister.
Odnosząc się do kwestii związku współczynnika dzietności z programem „Rodzina 500+” Minister Rodziny podkreśliła, że w 2017 roku nastąpił istotny wzrost urodzeń w stosunku do roku 2015. Tłumacząc nieznacznie gorszy wynik liczby urodzeń w Polsce w roku 2018 Minister wskazała, że należy brać pod uwagę „tak istotny czynnik jakim jest znaczący, ponad stutysięczny spadek liczby kobiet będących w wieku prokreacyjnym”. „Spada nam liczba dzieci rodzących się jako pierwsze, bo spada liczba kobiet w wieku prokreacyjnym, natomiast rodzi się znacznie więcej trzecich i kolejnych dzieci” – mówiła. Zdaniem Minister to pokazuje, że „rodziny wielodzietne nie obawiają się o swoją sytuację materialną, (…) czują się znacznie bezpieczniej”. „Pamiętajmy, że procesów demograficznych nie możemy też oceniać w perspektywie danych miesięcznych, nawet rocznych – nam tu jest potrzebne długofalowe spojrzenie, to jest polityka długoterminowa” – dodała.
Minister mówiła o konieczności podniesienia kryterium dochodowego w Programie Rodzina 500+: „Jesteśmy w trzecim okresie zasiłkowym i część rodzin, która miała uprawnienia do korzystania ze świadczenia na pierwsze dziecko traci to prawo, bo rosną wynagrodzenia, więc kryterium dochodowe trzeba będzie na pewno podnieść, żeby nie zdarzyła się sytuacja, że zatrudnienie na poziomie minimalnego wynagrodzenia będzie ograniczeniem w dostępie do świadczenia 500+. Dziś kryterium dochodowe wynosi 800 zł i 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, a jakie będzie wynosić w przyszłości, o tym poinformujemy, gdy będziemy mieli wszystko rządowo uzgodnione, musimy policzyć dane, zanalizować skutki finansowe, ale chcemy żeby była zagwarantowana dostępność do tego świadczenia na pierwsze dziecko na nie niższym poziomie niż do tej pory” – zaznaczyła Minister Rafalska.
Minister poinformowała, że szacunki, przewidywania resortu rodziny odnośnie do Programu Rodzina 500+ były perfekcyjne. Na przykładzie tego Programu wyjaśniała, na czym polegają kolejne etapy przygotowywania ustaw: opracowany projekt ustawy jest kierowany do uzgodnień międzyresortowych i do partnerów społecznych, którzy zgłaszają opinie, stanowiska, uwagi na jego temat. „Jeden z resortów wskazywał, że jest obawa o dezaktywizację, zwracał uwagę na zagrożenia, kolejny pokazywał inne obszary, które mogą się pojawić przy wprowadzeniu tego, czy innego rozwiązania. Naszym zadaniem jest podanie argumentacji, sięgnięcie po ekspertyzy, przeanalizowanie skutków finansowych – jest to robocza, mozolna, często ciężka praca” – tłumaczyła Elżbieta Rafalska. – ‘Zdarza się, że nasze oceny mogą się rozejść z rzeczywistością, ale póki co przy Programie 500+: dezaktywizacja, marnotrawienie, teza, że wszyscy Polacy przepiją, albo, że środki będą źle wydatkowane – zupełnie się nie potwierdzają, bo mamy przypadki, kiedy zamieniamy świadczenie finansowe na pomoc rzeczową, dzieje się to w samorządach, które nie są we władaniu Prawa i Sprawiedliwości, czasem politycznie jesteśmy bardzo daleko” – dodała. „Często spotykając się z wójtami, którzy znają swoich mieszkańców, pytałam, ile rodzin zrezygnowało z pracy dlatego, że dostało świadczenie 500+, słyszałam, że jedna, dwie, a na kolejne pytanie: ile jest dzieci w tych rodzinach – pięcioro, sześcioro – odpowiedź jest prosta: kobieta zajmująca się piątką, szóstką dzieci na w domu więcej pracy, niż w pracy zawodowej i jeżeli dzieci są dopilnowane, zadbane, dobrze przygotowane do szkoły, czy przedszkola, to żadna krzywda się w takie rodzinie nie dzieje – kontynuowała Minister Rafalska.
Rozszerzenie Programu Opieka 75+
Poruszono kwestie dotyczące programów dla osób starszych. Minister zwróciła się z apelem do samorządów o większe zainteresowanie Programem Opieka 75+ - programem świadczenia usług opiekuńczych i usług specjalistycznych. W roku 2018 program był skierowany do osób samotnych, a teraz jest również skierowany dla osób przebywających w rodzinie, jest 50 % dofinansowania, jest to zadanie obowiązkowe samorządów – wyjaśniła Rafalska. „Program, który cieszy się dużym zainteresowaniem, nie trzeba do niego namawiać samorządów, to program tworzenia Klubów Seniora, Domów Dziennego Pobytu i potem comiesięcznego dofinansowania” – powiedziała Rafalska. Wspomniano także o waloryzacji od 1 marca, która jest korzystna, szczególnie dla emerytów, których świadczenia są na niższym poziomie – oni skorzystają najbardziej.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.01.2019 16:52 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.01.2019 16:52 Biuro Promocji