Minister Marlena Maląg w „Rozmowie poranka” w Polskim Radiu 24, 03.12. 2019 r.
03.12.2019
„Może rozpocznę od tego, że dziś jest święto osób niepełnosprawnych, a skoro święto, to trzeba pomyśleć o życzeniach, ale i o podsumowaniu. Z okazji tego święta wszystkim osobom, które dotknęła niepełnosprawność, przede wszystkim życzę dobrych chwil. Aby rząd spełnił te wszystkie marzenia i potrzeby osób słabszych” – powiedziała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się to robić kompleksowo, systemowo. Należy pokazać tę naszą kompleksowość działań, nie tylko przedwyborczą, bo to nie są tylko przedwyborcze działania. Przypomnę, porównując rok 2015, poprzez kolejne, do obecnego, że tylko w tym roku 20 miliardów zostaje przeznaczone na wsparcie osób niepełnosprawnych”- dodała Marlena Maląg -„Nasze działania możemy podzielić na takie trzy filary. Pierwszy to wsparcie osób niepełnosprawnych w programach, które powinny być kompleksowe i długofalowe, bo przede wszystkim taka polityka powinna być realizowana. Drugi - świadczenia waloryzowane na odpowiednim poziomie i trzeci - szeroka paleta usług świadczonych przez instytucje, zakłady aktywności zawodowej czy warsztaty terapii zajęciowej”
„Jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne, to sztandarowym programem jest „Dostępność +”. Bardzo ważną rzeczą jest Solidarnościowy Fundusz Wsparcia. W jego ramach uruchomiliśmy programy dedykowane osobom niepełnosprawnym. To opieka nad osobami niepełnosprawnymi, opieka wytchnieniowa, która była tak wyczekiwana przez opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych. Samorządy mogą organizować instytucjonalne zastępstwa, kiedy rodzic czy opiekun potrzebuje tego wytchnienia. I my na ten cel przekazujemy środki” – podsumowała Minister Rodziny -„W ramach programu „Za życiem” tworzymy mieszkania chronione, które są bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym, ale jeszcze warto zwrócić uwagę na powstawanie centrów opiekuńczo- mieszkaniowych dla osób niepełnosprawnych – żeby te osoby mogły uczyć się funkcjonować w tej przestrzeni, będąc jednocześnie zaopiekowanymi. Pomoc dzieciom, a jednocześnie pewność dla rodzica, że jeśli coś mu się stanie, będzie ciężko chory czy odejdzie, to dziecko nie zostanie bez opieki – jest dla tych rodziców priorytetem. Odwiedzając różne ośrodki, które prowadzą taką działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, spotykam się z rodzicami, dla których jest to priorytetowe oczekiwanie. Na przykład w Miliczu spotkałam się z grupą rodziców, którzy już widzieli różnice i doceniali działania rządu w tym zakresie”
„Ważne jest, że pamiętamy, by świadczenia dla osób niepełnosprawnych były systematycznie waloryzowane. Warto wspomnieć o świadczeniu dla osób niesamodzielnych, które jest już realizowane. Na tę chwilę ponad 600 tysięcy wniosków zostało złożonych, prawie 300 tysięcy świadczeń wypłacono. To są bardzo ważne rzeczy. Należy pamiętać o waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, które jest uzależnione od minimalnego wynagrodzenia. To świadczenie w tym roku wynosi 1584 złote, w kolejnym roku będzie też rosło – stwierdziła Marlena Maląg – „Ważne w tych naszych kompleksowych działaniach jest to, abyśmy prowadzili społeczną i zawodową rehabilitację osób niepełnosprawnych. W tej rehabilitacji zawodowej jest ważne, że skierowaliśmy duży strumień środków dla Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej. Możemy powiedzieć, że przez dekadę środki nie były zwiększane. A jak ważna jest rola WZT czy ZAZ- ów, to najlepiej mogą ocenić same osoby niepełnosprawne, które mogą funkcjonować w przestrzeni publicznej, rozwijać swoje umiejętności i pokazywać, jaka w nich jest siła”.
„Przede wszystkim chcemy rozmawiać ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i realizować krok po kroku wytyczony plan. Temu służy między innymi rozszerzenie działalności Środowiskowych Domów Samopomocy o kolejny obszar, dedykowany osobom z zaburzeniami psychicznymi. To instytucjonalne wsparcie, zwiększenie nakładów na ŚDS-y jest istotne, ponieważ właśnie tam osoby z niepełnosprawnością mogą rozwijać się, ale i znaleźć swoje miejsce w przestrzeni publicznej. My jesteśmy zobowiązani wspierać te osoby i te działania są szeroko podejmowane – podkreśliła Minister Rodziny - „Warto też wspomnieć o tym, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych powinna być kompleksowa, a więc powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to i to staramy się czynić, by była ona medyczną, społeczną i zawodową. Aby ta osoba mogła wracać i funkcjonować w przestrzeni publicznej”.
„Jeżeli chodzi o program „Dostępność +” udało się w tym roku ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia i PFRON razem z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego przywrócić i wprowadzić dofinansowanie do zakupu wind nie tylko dla instytucji, ale także spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, aby wyeliminować tzw. wykluczenie czwartego piętra. Ten program jest już realizowany i jest przykładem działania szerokiej koalicji podmiotów, które powinny wspierać osoby niepełnosprawne. Co ważne, liczący ponad 5 mld budżet PFRON, to kolejne systemowe wsparcie dla tych osób. Zależy nam na tworzeniu takiej szerokiej koalicji, do której przystępują jeszcze organizacje pozarządowe, wykonujące wiele działań w ramach konkursów, aby wesprzeć osoby niepełnosprawne. By te działania miały charakter kompleksowy i były zgodne z polską szkołą rehabilitacji, stworzoną przez profesora Wiktora Degę” – podsumowała Marlena Maląg.