W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsekretarz Stanu Barbara Socha w programie „Sygnały Dnia” Jedynki Polskiego Radia, 12.05.2020 r.

12.05.2020

Od 6 maja żłobki i przedszkola mogą przyjmować podopiecznych przy zachowaniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Apelujemy jednak, aby opiekunowie dzieci mający taką możliwość, pozostali z nimi w domu – mówiła podczas wywiadu wiceminister Barbara Socha.

Z powodu pandemii wirusa COVID-19 placówki zamknięte zostały żłobki, kluby dziecięce, przedszkola oraz szkoły. Opiekunom dzieci za czas zamknięcia placówek przysługuje zasiłek opiekuńczy. „Od 6 maja daliśmy możliwość otwierania żłobków i przedszkoli” – przypomniała Podsekretarz Stanu w MRPiPS.


Miejsca opieki nad dziećmi, które przyjmują podopiecznych, powinny przestrzegać wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wiceminister Socha wyjaśniła, że wytyczne m.in. ograniczają liczebność dzieci przyjmowanych do placówek. Podkreśliła, że osobom, które mogą pozostać z dziećmi w domu, zaleca się tę opiekę kontynuować w domu. Tłumaczyła, że możliwość korzystania z opieki żłobków i przedszkoli kierowana jest przede wszystkim do tych rodziców, którzy już muszą wracać do pracy, chcą wracać do pracy i nie mają z kim zostawić dzieci.
W przypadku, kiedy żłobek czy przedszkole pozostają zamknięte lub z powodu limitu miejsc dziecko nie może do nich uczęszczać, opiekunom do 24 maja przysługuje zasiłek opiekuńczy. Pytana, o przedłużenie czasu obowiązywania zasiłku opiekuńczego wiceminister odpowiedziała, że „wszystko będzie zależało od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce i w dużej mierzeod Ministerstwa Zdrowia ”.


Odnosząc się do pytań o Rządową Strategię Demograficzną wiceminister zapewniła, że strategia jest juz w przygotowaniu na zaawansowanym etapie -  „Mogę powiedzieć jako osoba, która dokładnie wie, co się w niej, że będzie w niej parę niespodzianek” – dodała wiceminister.  Przypomniała, że strategia przewidziana jest na lata 2020-2040.

{"register":{"columns":[]}}