Podsekretarz Stanu Marcin Zieleniecki w Polskim Radiu Olsztyn, 9.03.2019 r.
09.03.2019
Marcin Zieleniecki Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na antenie Polskiego Radia Olsztyn wytłumaczył, czym jest Program „Senior plus”: „ Bezpośrednim beneficjentem tego programu są jednostki samorządu terytorialnego. Jest to program, który tak naprawdę ma poprawić jakość życia seniorów, mieszkańców naszych małych ojczyzn. Jest to program dofinansowania inwestycji organizowanych, rozpoczynanych przez jednostki samorządu terytorialnego, inwestycji budowy placówek adresowanych do seniorów dwojakiego rodzaju: Domów Dziennych oraz Klubów Senior Plus. Celem tego Programu jest zwiększenie aktywności, czy integracja rosnącej liczby naszych seniorów. Znamy sytuację naszego kraju, wiemy, że udział osób starszych w naszym społeczeństwie jest coraz większy i do nich adresujemy ten program”.
Ogólna pula środków rozdysponowana w tym roku na Program „Senior Plus” wynosi 62 mln 300 tys. złotych.
Podsekretarz Stanu Zieleniecki wyjaśnił także na czym polega Program „Maluch Plus”: Dofinansowanie trafia do jednostek samorządu terytorialnego, które podejmują się inwestycji. Natomiast, jeżeli chodzi o zasięg lub wartość tego programu to ona jest kilkukrotnie większa, niż Programu „Senior Plus”, bo w skali kraju to są środki rzędu 450 mln złotych. Kwota Programu Maluch Plus” w porównaniu do roku 2017 uległa trzykrotnemu zwiększeniu. Jeszcze w 2017 r. w ramach tego programu mięliśmy do zaoferowania jednostkom samorządu terytorialnego 150 mln złotych. Program cieszy się dużym zainteresowaniem: umożliwienie młodym rodzicom, młodym rodzinom, które zdecydowały się na podniesienie swojej liczebności, harmonijne wejście na rynek pracy, umożliwienie godzenia życia rodzinnego z życiem prywatnym po tym pierwszym okresie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Dofinansowujemy dwojakiego rodzaju inwestycje tj. budowę żłobków ale także budowę dziennych domów opieki nad dzieckiem”. Podsekretarz Stanu poinformował, że w województwie warmińsko-mazurskie, biorąc pod uwagę poziom środków, które zostaną zainwestowane, zainwestowanie jest umiarkowane, bo do woj. warmińsko-mazurskiego w roku 2019 trafi tylko 6 milionów złotych, przy czy trzeba pamiętać, że są to środki, które będą przeznaczone na wsparcie finansowe 13 inwestycji budowy żłobków i dziennych domów. Podsekretarz Stanu gminę Siedlice oraz Piecki: „W tych gminach włodarze zdecydowali się na stworzenie żłobka, w sytuacji, w której nie było ani jednego wolnego miejsca opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Chcę powiedzieć, że my te jednostki samorządu terytorialnego traktujemy w sposób szczególny dlatego zapewniliśmy finansowanie na każde stworzone w ramach tego programuj miejsce z 20 tys. zł na jedno miejsce do 30 tys. złotych, i co ważne, dajemy również w takich przypadkach gwarancję sfinansowania 80% ogólnej wartości inwestycji. Zależy nam na tym, aby zniknęły białe plamy z mapy miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, żeby te miejsca znajdowały się jak najbliżej mieszkańców tych naszych małych ojczyzn”.
Pan Marcin Zieleniecki opowiedział również o Programie „Mama 4 Plus”: „Zainteresowanie jest duże, z resztą my tego zainteresowania się spodziewaliśmy. Jest to program, który wynika z realnych potrzeb, z realnej sytuacji osób do których ten program jest adresowany, a są to rodzice głównie matki, które podjęły się trudu urodzenia i wychowania co najmniej czworga dzieci i w przypadku których odbyło się to kosztem uprawnień emerytalno-rentowych, gdy w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego okazało się, że troszkę brakuje i w związku z tym osoby te nie nabyły prawa do emerytury, albo emerytura tych osób jest niższa od kwoty minimalnej. Jest to program, który odpowiada na realne potrzeby i z tym wiąże się duże zainteresowanie. Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, która wprowadziła ten Program „Mama 4 Plus”, ona zaczęła obowiązywać od 1 marca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmował wnioski jeszcze przed wejściem w życie tego programu. Jeżeli chodzi o ogólną liczbę wniosków, które trafiły do ZUSu, ta liczba wyniosła już ponad 21 tysięcy. Pracując nad ustawą szacowaliśmy, że liczba osób, które będą spełniać warunki nabycia prawa do takiego uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego, będzie wynosić około 85 tys. Warto może te dwie liczby skonfrontować - w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania ustawy o uzupełniającym świadczeniu rodzicielskim, można powiedzieć, że około ¼ ogólnych osób uprawnionych złożyła wnioski o takie świadczenie. Po rozmowie z Panią Dyrektor oddziału ZUS w Olsztynie wiem, że również w województwie warmińsko-mazurskim to świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem” – informował Podsekretarz Stanu.
Pan Marcin Zieleniecki powiedział, że resort rodziny pracuje nad projektem ustawy, która zrealizuje ideę dot. przyznania środków na pierwsze dziecko w Programie „500 Plus”. „W naszym resorcie prace nad tym projektem jeszcze się nie zakończyły i są mocno zaawansowane, a także spodziewam się, że kolejne kroki legislacyjne wraz z wpisaniem tego projektu do wykazu prac legislacyjnych, skierowanie do konsultacji społecznych niebawem będą miały miejsce”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.03.2019 14:52 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 12.03.2019 14:52 Biuro Promocji