Raport #Rok Wyzwań
O wyjątkowości kończącego się 2020 roku nikogo nie trzeba przekonywać. Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na światowej gospodarce, przemeblowała codzienne życie każdego z nas.
Każda dziedzina życia; praca, nauka, wypoczynek, spotkania z bliskimi i przyjaciółmi została podporządkowana – co absolutnie zrozumiałe – zasadom reżimu sanitarnego i konieczności zachowania dystansu społecznego. Z wielu aktywności musieliśmy czasowo zrezygnować, wiele zorganizować na nowo. Nasze plany i prognozy musiały zostać zrewidowane.
Podobne reguły dotyczyły prowadzenia polityki społecznej, czy w ogóle funkcjonowania rządu w warunkach epidemii. Do tego wyzwania, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy podeszliśmy w sposób odpowiedzialny i zdecydowany.
Priorytetem jest ochrona zdrowia i życia Polaków, stąd wprowadzenie wiosennego lockdownu gospodarki, wszystkie obostrzenia i zalecenia stosowania się do reżimu sanitarnego.
Równie ważne miejsce zajmuje ochrona miejsc pracy, zabezpieczenie firm i pracowników przed negatywnymi skutkami pandemii. Temu służy tarcza antykryzysowa, której narzędzia – wiele z nich zaprojektowano w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej – szerzej opisujemy na kolejnych stronach naszego podsumowania.
Istotną role w działaniach resortu zajmuje wsparcie dedykowane słabszym i potrzebującym pomocy członkom naszej wspólnoty – seniorom czy osobom niepełnosprawnym. W okresie pandemii dodatkowego znaczenia nabrały też programy adresowane do rodzin. Wsparcie z programu Rodzina 500+ czy Dobry Start stanowi poduszkę finansowego bezpieczeństwa dla rodzin w tych niespokojnych czasach.
O tym wszystkim piszemy w naszym podsumowaniu działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2020 roku. Z wiarą, że kolejny rok będzie dla nas wszystkich spokojniejszy. I z przekonaniem, że dowody solidarności, której jako społeczeństwo dajemy wielokrotnie wyraz, będą procentowały w przyszłości.
Z wyrazami szacunku
Marlena Maląg
Materiały
Podsumowanie 2020 rokuPodsumowanie_2020_roku.pdf 0.79MB