Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w „Echu dnia” TVP 3, 9.07.2019 r.
09.07.2019
„Szacujemy, że ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji może objąć około 500 tys. osób. Mamy grupę osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji, która nie pobiera żadnych świadczeń, co oznacza, że nie występują w ewidencji – chcemy trafić z pomocą właśnie do nich: do osób, które są bez świadczeń, dostają zasiłek stały z pomocy społecznej, dostają cząstkowe emerytury, czy najniższe renty i renty socjalne” – poinformował Krzysztof Michałkiewicz.
„Osoby, które nie pobierają żadnych świadczeń będą musiały uzyskać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, aby otrzymać świadczenie uzupełniające. W ustawie przygotowaliśmy rozwiązania, które to ułatwiają: świadczenie będzie wypłacane od momentu złożenia wniosku, jeśli osoba nie będzie miała jeszcze ostatecznej decyzji o orzeczeniu, to pieniądze otrzyma z wyrównaniem” – tłumaczył Sekretarz Stanu.
„Osoby niepełnosprawne chcą prowadzić samodzielnie życie, więc 500+, o którym mówimy, to pieniądze na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją, czy świadczeniami zdrowotnymi. Na pewno pieniądze te nie załatwiają wszystkich potrzeb, ale ułatwiają poniesienie wyższych wydatków, które wynikają z niepełnosprawności’ – zauważył Krzysztof Michałkiewicz. „Chcieliśmy trafić do osób, które są całkowicie niesamodzielne, mają orzeczenie o niezdolności do niesamodzielnego życia, ale także do tych osób, które są całkowicie niezdolne do pracy, albo z jakiś powodów nie byli w stanie wypracować renty, czy emerytury. Podejmujemy działania, aby aktywizować zawodowo, wspieramy aktywność zawodową, wspieramy niezależne życie np. poprzez asystenturę osobistą” – kontynuował. „Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne były pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa, by byli aktywni, by prowadzili niezależne życie, by decydowali o sobie, aby to oni decydowali, z jakich form wsparcia chcą korzystać” – podkreślił Krzysztof Michalkiewicz.
W ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych są działania z asystentury osobistej, jako dobrej formy wspierania niezależności życia osób niepełnosprawnych. „Asystentura osobista jest dostosowana do potrzeb konkretnej osoby niepełnosprawnej” – powiedział Sekretarz Stanu. W funduszu tym jest także pakiet związany z dostępnością: dostosowanie budynków rodzinnych, Centra Opiekuńczo-Mieszkalne - dla tych osób, które nie potrafią samodzielnie mieszkać. „Chcemy stworzyć miejsca małych społeczności, w których mogłyby mieszkać osoby niepełnosprawne, chcemy uciekać od formy dużych instytucji’ – dodał Sekretarz Stanu. „Projekt dostępności mówi o przyjaznej Polsce dla wszystkich obywateli: dostępność usług, dostępność rzeczy. Starajmy się robić Polskę przyjazną dla wszystkich” – apelował Krzysztof Michałkiewicz.
- Ostatnia modyfikacja:
- 15.07.2019 12:12 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 15.07.2019 12:12 Biuro Promocji