W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w „Gorących Pytaniach. Wywiad Gospodarczy” w Telewizji wpolsce.pl, 5.11.2019 r.

05.11.2019

„W Polsce jest ok 3 mln osób z prawnie orzeczoną niepełnosprawnością. W spisie powszechnym niepełnosprawność zadeklarowało ok 5 mln osób. Cieszę się, że program „Dostępność+” nie mówi o osobach niepełnosprawnych, tylko o tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają problemy z przemieszczaniem się. Nie niepełnosprawność, ale specjalne potrzeby powinny decydować o tym, że powinniśmy budować świat przyjazny dla wszystkich” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

„Dobra sytuacja na rynku pracy jest szansą i wyzwaniem, aby jak najwięcej osób niepełnosprawnych, osób, które chcą pracować – mogły zafunkcjonować na rynku pracy. Bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych wynosi 7,2 % i jest rekordowo niskie. Nie każda osoba niepełnosprawna może pozwolić sobie na aktywność zawodową, ale na pewno możliwość podjęcia pracy, bycia aktywnym daje plusy w odniesieniu do rehabilitacji, poczucia własnej wartości,  niezależnego życia, poczucia bycia potrzebnym. Uważam, że to ciągłe wyzwanie, dla nas wszystkich, aby osoby niepełnosprawne, które mogą i chcą pracować mogły znaleźć zatrudnienie na rynku pracy. Podejmujemy szereg działań, by umożliwić im podjęcie zatrudnienia” – zapewnił Sekretarz Stanu.


„W różnych krajach istnieją odmienne definicje osób niepełnosprawnych, dlatego twierdzenie, że w naszym kraju jest zatrudnionych mniej osób niepełnosprawnych niż w pozostałych krajach europejskich jest nie do końca słuszne. Nie zmienia to jednak faktu, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce musi być lepsze. Staramy się zainteresować pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. PFRON i jego Rada Nadzorcza uruchomili szereg programów, które mają pomagać tym, którzy chcą być aktywni. W ramach programu „Aktywni+” jest program „Stabilne zatrudnienie”, to dobre, stabilne miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych w administracji publicznej. Urzędy centralne ciągle nie spełniają wymagań dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych, płacą składki na PFRON, ten program poprzez np. staże ma to zmienić. Warto zatrudniać osoby niepełnosprawne, bo to bardzo dobrzy pracownicy, którzy mają takie same umiejętności, jak sprawni pracownicy, a także cechują się większym zaangażowaniem niż pozostali” – zauważył Sekretarz Stanu.


„W ramach programu „Praca i integracja” podpisujemy umowy z największymi firmami na naszym rynku, które chcą być społecznie odpowiedzialne, które chcą tworzyć miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Szukamy organizacji pozarządowych, które będą pomagały firmom w tworzeniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a także będą pomagać w rekrutacji i przygotowaniu ich w funkcjonowaniu w nowym miejscu pracy. Są firmy, które chętnie zatrudnią osoby niepełnosprawne, ale się boją, nie wiedzą, jakie podjąć działania” – zauważył Krzysztof Michałkiewicz. „Pomagamy, aby pracodawcy i pracownicy byli przygotowani do pracy z osobami niepełnosprawnymi, doposażamy miejsca pracy w niezbędne elementy, finansujemy podnoszenie kwalifikacji”.


W ramach programu „Aktywni+” jest program „Absolwent”, który pomaga osobom niepełnosprawnym w zdobyciu pracy po uzyskaniu wykształcenia.


„Chroniony i otwarty rynek pracy są bardzo potrzebne, gdyż wiele osób np. w starszym wieku woli pracować w zakładzie pracy chronionej, gdzie wsparcie i ułatwienia są większe. Wielu młodych niepełnosprawnych chce być normalnie traktowana, chce być oceniana ze wzglądu na wiedzę, umiejętności – takie osoby szukają pracy na otwartym rynku pracy. Osób zatrudnianych na otwartym rynku pracy jest więcej niż tych zatrudnianych na chronionym rynku pracy. Dla części osób niepełnosprawnych chroniony rynek pracy jest szansą na to, by mogli być aktywni zawodowo. Zdajemy sobie sprawę, że zakłady pracy chronionej wymagają wsparcia – staramy się je zapewnić, dostosowując pomoc do zmieniających się warunków na rynku pracy” – zapewnił Krzysztof Michałkiewicz.

{"register":{"columns":[]}}