W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w Polskim Radiu 24, 27.08.2019 r.

27.08.2019

„Niedawno uruchomiliśmy program kompleksowej rehabilitacji, który realizujemy wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. Program ma pomóc osobom, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu i potrzebują kompleksowej rehabilitacji” – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Krzysztof Michałkiewicz wyraził swoje zadowolenie ze spadku bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych i wzrostu ich aktywności zawodowej. „Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podejmuje szereg różnych działań aby ich funkcjonowanie na rynku pracy było jak najlepsze i najefektywniejsze – zaznaczył.
„Model kompleksowej rehabilitacji polega na tym, żeby nie tylko przygotować i stwierdzić,  w jakim zawodzie ta osoba mogłaby się odnaleźć, ale też przeszkolić ją, przekwalifikować, zmotywować do podjęcia aktywności społecznej czy zawodowej. Także poddać całemu procesowi rehabilitacji medycznej, fizjoterapii, rehabilitacji usprawniającej, która pozwoli odzyskać sprawność w tych zakresach, jakich jest to możliwe” – mówił Sekretarz Stanu.


Kompleksowa rehabilitacja obejmuje moduł zawodowy, psychospołeczny i medyczny. „Tylko całościowe podejście jest w stanie przygotować osoby niepełnosprawne do tego, żeby na nowo odzyskały wiarę w to, że mogą być aktywne społecznie i zawodowo” – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz.


Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przez Budżet Państwa. „Wartość tego programu to ponad 85 mln złotych. Stworzyliśmy ośrodki rehabilitacyjne - w Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie - w czterech makro regionach. Zależało nam, aby równy dostęp do placówek mieli mieszkańcy wszystkich polskich województw. Projekt będzie realizowany do 2022 roku i ma objąć łącznie 600 osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski. Udział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych daje gwarancję, że efekty tego programu będą później kontynuowane, a kompleksowa rehabilitacja będzie jednym z narzędzi przywracania osób do społeczeństwa i ich aktywności zawodowej” – zapewnił w rozmowie z dziennikarzem Sekretarz Stanu w resorcie rodziny.

{"register":{"columns":[]}}