Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w Polskim Radiu 24, 5.09.2019 r.
05.09.2019
„Mamy rekordowo niskie bezrobocie, tworzy się rynek pracowników. Pracodawcy muszą dbać o nich, podwyższać im pensje. Są też osoby oddalone od rynku pracy z powodu wieku i niepełnosprawności. Chodzi o to, by je aktywizować” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.
„W naszym Ministerstwie podejmujemy szereg działań, aby osoby trudno zatrudnialne, z różnych powodów, aktywizować. Mocny nacisk kładziemy na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. To ważne dla nich, aby przywracać im poczucie wartości, podnosić samoocenę. W tej chwili pracujemy nad ustawą o zatrudnieniu wspomaganym – chcemy, aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez trenerów pracy wprowadzać na rynek pracy: przygotowywać dla nich miejsca pracy, przygotowywać pracodawców, tak by chcieli zatrudniać takie osoby, ważna jest także pomoc w adaptacji w nowym miejscu pracy, czy wsparcie w trudnych sytuacjach. Realizujemy projekt, wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy, który polega na kompleksowej rehabilitacji osób, które straciły możliwość wykonywania pracy powodu np. wypadku, czy choroby i przywracanie ich na rynek pracy, np. poprzez możliwość przekwalifikowania. Oprócz rehabilitacji medycznej, w zespole, które będzie pomagał takim osobom, będą doradcy zawodowi i psychologowie” – wyjaśniał Sekretarz Stanu.
„Mówiąc o osobach, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy, to są to pracownicy znajdujący zatrudnienie w pracach sezonowych. Niektóre z tych osób kończą u nas studia, asymilują się i znajdują pracę w wysoko wykwalifikowanych zawodach” – zauważył Sekretarz Stanu.
„Niskie bezrobocie wymusza zmiany wśród pracodawców, którzy: podnoszą pensje, by były konkurencyjne z tymi proponowanymi w innych państwach, oferują miejsca pracy dla seniorów i osób niepełnosprawnych, a także inwestują w nowe technologie” – wyliczał Krzysztof Michałkiewicz.
„Polskie społeczeństwo aspiruje do wysokich zarobków. Dobrze wykształceni młodzi ludzie, dobra opinia polskich pracowników w Europie, wysokie kwalifikacje i doświadczenie, to cechy, które powinny być wykorzystywane do tworzenia nowych, innowacyjnych technologii. Przestajemy być tanią siłą roboczą, jak jeszcze kilka lat temu. Uważam, że Polska zasługuje na to, bo zająć swoje miejsce w Europie, jako kraj wysokich i rozwiniętych technologii” – stwierdził Sekretarz Stanu. „Cieszę się, że emigracja młodych ludzi się kończy, że mogą oni znaleźć ambitną i ciekawą pracę w kraju. Jest duża szansa na to, by osoby w naszym społeczeństwie, które są w wieku aktywności zawodowej mogły pracować i realizować się poprzez pracę w kraju” - dodał.
„Praca osobom niepełnosprawnym, seniorom przywraca sens życia, poczucie niezależności. Praca dla wszystkich jest wartością. To dobrze, że nie brakuje jej w naszym kraju” – stwierdził Sekretarz Stanu. „W Polsce prawnie orzeczona niepełnosprawność ma ok 3 mil osób, jednak różne badania mówią, że osób niesamodzielnych może być nawet ok 7 mln. Obecne procesy demograficzne, jak starzejące się społeczeństwo, sprawiają, że takich osób będzie przybywać. Musimy być przygotowani na to, że tworzy się rynek srebrnej gospodarki, tworzy się rynek usług wspierających osoby niepełnosprawne i niesamodzielne. Musimy pamiętać, że osoby niesamodzielne, to także seniorzy, u których brak aktywności nie wynika z braku woli, tylko z braku możliwości, bo Polska ciągle jest pełna barier. Program „Dostępność Plus” to przełom. Dzięki temu programowi osoby niepełnosprawne, przewlekłe chore, chwilowo niesamodzielne, seniorzy powinny zastać Polskę bez barier, przyjazną, aby móc być aktywnym społecznie i zawodowo” – poinformował Krzysztof Michałkiewicz.
„Ministerstwo Rodziny kładzie nacisk na politykę rodzinną. Jednym z celów takiego wsparcia jest to, aby Polacy chcieli mieć dzieci. Cieszy fakt, że rodziny coraz częściej decydują się na drugie i kolejne dziecko. Musimy dawać szanse wyboru matkom, czy chcą kontynuować zatrudnienie, czy poświęcić się wychowywaniu dzieci. Programy resortu pomagające w tworzeniu żłobków, miejsc opieki dla malucha w większych i mniejszych miejscowościach dają możliwość decydowania kobietom, w jaki sposób chcą prowadzić życie rodzinne. Polki chcą pracować, ale mają także świadomość, że wychowanie dzieci jest ważną inwestycją społeczną. Poza tym nie ma lepszej opieki, niż matka, która zajmuje się własnymi dziećmi” – stwierdził Sekretarz Stanu.