W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w „Poranek Siódma9 - Gość Poranka” w Radiu Warszawa, 26.09.2019 r.

26.09.2019

„Prawie 700 tys. osób odwiedziło już oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby zasięgnąć informacji o świadczeniu 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Część z tych osób złożyła już wnioski, które będą rozpatrywane od 1 października” – poinformował Krzysztof Michałkiewicz.

„Jesteśmy przygotowani, by pierwsze wypłaty świadczenia realizować już 1 października – to bardzo ważne, żeby pieniądze trafiły do potrzebujących jak najszybciej” – zapewnił Sekretarz Stanu. „Świadczenie uzupełniające trafia do osób, które są w najtrudniejszej sytuacji - do osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a często te osoby są pozbawione jakichkolwiek publicznych środków finansowych lub są one na bardzo niskim poziomie. Przy niepełnosprawności, czy niezdolności do samodzielnego funkcjonowania wynikającej z choroby lub wieku koszty utrzymania są znacznie wyższe, ponieważ potrzebne są środki na leczenie, rehabilitacje, pielęgnację. 500 zł, które ma wesprzeć tych najbardziej potrzebujących jest dla nich bardzo ważne. Niejednokrotnie wśród tych, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji są osoby, które nie mają przyznanych żadnych środków finansowych, ponieważ stały się osobami niepełnosprawnymi mając np. 18 lat i nie zdążyły wypracować renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie osoby mogą korzystać tylko ze środków z pomocy społecznej, a te są obwarowane kryterium dochodowym. Jeśli dochód w rodzinie przekracza to kryterium, to taka osoba nie dostaje żadnych środków. Spodziewamy się, że ze świadczenia skorzysta ok. 800tys. osób. Należy pamiętać, że w ramach środków finansowych, które uwzględniamy przy rozpatrywaniu wniosku, są tylko środki pozyskane z funduszy publicznych, wyłączamy dochody z pracy, renty socjalne, alimenty, dochody z wynajęcia mieszkania, zasiłki pielęgnacyjne i dodatki, które do nich przysługują. Staramy się, aby to świadczenie było dostępne dla wszystkich., którzy tego potrzebują” – wyjaśniał Sekretarz Stanu.


„Uważam, że nie zdajemy sobie sprawy, jak duża część naszego społeczeństwa jest niepełnosprawna, czy niesamodzielna. Osoby najciężej poszkodowane, niezdolne do samodzielnej egzystencji często nie opuszczają swoich mieszkań, przez co my ich nie widzimy. Z licznych rozmów, które przeprowadzam wynika, że każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne, czy niesamodzielne. Nie przekłada się to jednak na wiedzę opinii publicznej na temat takich osób. W społeczeństwie ciągle nie ma odpowiedniej wiedzy o tym, jakie są potrzeby osób niepełnosprawnych, jak z nimi postępować, jak ich wspierać, czy jak im towarzyszyć. Na pewno te wszystkie osoby potrzebują naszego zainteresowania, naszej empatii i współczucia, często wsparcia. Nie rozumiemy, że każda niepełnosprawność jest inna i wymaga innej pomocy: dla osoby na wózku każdy krawężnik jest barierą, natomiast dla osoby niewidomej, często krawężnik jest znakiem, że należy wzmocnić czujność, aby nie wpaść pod samochód. Dla jednych, to co jest barierą nie do pokonania, może być potrzebą, która daje gwarancje bezpieczeństwa” – tłumaczył Sekretarz Stanu.  


„Zauważamy spadek liczy bezrobotnych wśród osób niepełnosprawnych. Kilka lat temu niepełnosprawni bezrobotni stanowili 13,1 %, teraz – 7,3 %. Nastąpił wyraźny spadek osób niepełnosprawnych pozostających bez pracy. Ciągle chcemy zwiększać aktywność osób niepełnosprawnych na rynku pracy” – zapewnia Krzysztof Michałkiewicz. „Razem z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Pracy uruchomiliśmy program, który polega na przywracaniu na rynek pracy tych osób, które z powodu wypadku, choroby stracili możliwość wykonywania swojego zawodu – chcemy by doradca zawodowy poradził, w jakich zawodach takie osoby mogłyby zafunkcjonować, jakie wykształcenie należy zdobyć by się przekwalifikować. W ramach rehabilitacji istnieje możliwość rehabilitacji psychospołecznej, podczas której psycholog motywuje osobę, przywraca poczucie własnej wartości. Chcemy pomagać osobom niepełnosprawnym, by mogły integrować się ze społeczeństwem, by znów miały okazję na aktywność zawodową, a co za tym idzie na samodzielność” – dodał Sekretarz Stanu. „Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma cały szereg instrumentów, które wspierają pracodawców, którzy chcą stworzyć miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych lub zatrudnić takie osoby: dofinansowanie do wynagrodzeń, refundacja szkoleń, dofinansowanie do przystosowania stanowiska pracy. Program „Student” pomaga osobom niepełnosprawnym podjąć wysiłek zdobycia wykształcenia. Program „Absolwent” pozwala osobom niepełnosprawnym, które z dużym wysiłkiem skończyły uniwersytet, znaleźć pracę w swoim miejscu zamieszkania, często w małej miejscowości; to ważny program, który pomaga wykorzystać w pracy zdobyte wykształcenie, czy zdobyć pracę zgodną z wykształceniem i aspiracjami” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

{"register":{"columns":[]}}