Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w programie „Minęła 9” w TVP Info, 08.08.2019 r.
08.08.2019
Bezrobocie w lipcu zmniejszyło się we wszystkich województwach i jest najniższe od 28 lat –poinformował w rozmowie z dziennikarzem Sekretarz Stanu w MRPiPS. „Przypomnę, że w 2015 r. było to jeszcze prawie 10 proc. – ponad 1,5 mln Polaków było bez pracy. W tej chwili to są już całkiem inne liczby – 869,3 tys. nie pracuje, ale często dlatego, że niekoniecznie są zainteresowani tą pracą, która jest dostępna albo zmieniają pracę” – dodał.
Zdaniem Krzysztofa Michałkiewicza sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. „Nasi przedsiębiorcy są aktywni, zdobywają nie tylko polskie ale, także zagraniczne rynki pracy i faktycznie zaczyna być to rynek pracowników, (…) stąd te podwyżki płac, które nareszcie w sposób zdecydowany ruszyły.” – zaznaczył Sekretarz Stanu. „W tej chwili pracownicy mogą wybierać i szukać dobrych miejsc pracy i to jest ważne, że nie każda praca, ale dobra praca zaczyna interesować coraz częściej pracowników i takiej pracy szukają” – podkreślił.
Sekretarz Stanu pytany o składanie wniosków z programu „Rodzina 500+” odpowiedział, że do tej pory drogą internetową zostało złożonych 2,6 mln wniosków o świadczenia „500+”. „Polacy przekonali się, że można także przez Internet składać ważne dla nich dokumenty, ale także ogromną rolę spełniło to, że wprowadziliśmy „500+” dla każdego dziecka”. „Ten wniosek jest dzisiaj dużo prostszy – nie ma różnego rodzaju załączników i oświadczeń, które wymagane były ze względu na kryterium dochodowe” - kontynuował.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pytany o ustawę wprowadzającą świadczenia „500+” dla osób niepełnosprawnych zaznaczył - „Ta ustawa jest ważna bo dotyczy tych osób, które do tej pory były często pomijane. Osób niesamodzielnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji finansowej”. Zapytany o kryteria dochodowe, przypomniał, że senat wprowadził mechanizm „złotówka za złotówkę”- „Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne pracowały i na pewno dochód uzyskiwany z pracy nie wlicza się. Mówimy tylko o świadczeniach, które są wypłacane z środków publicznych”. Przypomniał, że świadczenie ma przysługiwać w wysokości nie wyższej niż 500zł, zaś łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł.
Sekretarz Stanu zapewnił, że programy społeczne mają swoje zabezpieczenia finansowe i na pewno będą kontynuowane. „To jest systemowe rozwiązanie, które ma wspierać polskie rodziny, polskich niepełnosprawnych, polskie społeczeństwo, żeby każdy w Polsce czuł się pełnoprawnym obywatelem” – zakończył.