W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w programie „Sygnały Dnia” Jedynki Polskiego Radia, 16.04.2019 r.

16.04.2019

Wyrażanie opinii, potrzeb czy postulatów powinno być normą w demokratycznym państwie – mówił w wywiadzie Krzysztof Michałkiewicz Sekretarz Stanu w MRPiPS odnoszą się do zapowiedzianego na 23 maja protestu opiekunów osób niepełnosprawnych.

„Wyrażanie swoich opinii, potrzeb, postulatów powinno być czymś normalnym w demokratycznym państwie, (…) w naszym Ministerstwie nadzorujemy i wspieramy Dialog Społeczny” – powiedział Sekretarz Stanu. „Centrum Dialogu to jest instytucja, która jest przy naszym Ministerstwie, Departament Dialogu, który obsługuje dialog między pracodawcami, związkami i rządem także jest u nas” – przypominał. Jego zdaniem protest opiekunów osób niepełnosprawnych ma jednak „szczególne znaczenie ze względu na termin”. Wskazał, że protest ten „ma się odbyć trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego”. Dodał, że wskazuje to na podtekst polityczny protestu.

 

Krzysztof Michałkiewicz przypomniał, że pierwszego stycznia tego roku ruszył Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który daje „możliwość uruchamiania różnego rodzaju programów, które są dedykowane konkretnym środowiskom osób niepełnosprawnych”. „Jednym z takich programów, który ostatnio uruchomiliśmy jest opieka wytchnieniowa” – mówił. Sekretarz Stanu tłumaczył, że program dotyczy „opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy w sposób ciągły muszą się zajmować swoim niepełnosprawnym członkiem rodziny”. Zakłada on opiekę nad osobą niepełnosprawną podczas nieobecności jej opiekuna.

 

Program – jak wyjaśnił Sekretarz Stanu - składa się z trzech modułów. „Pierwszy to opieka zastępcza w domu osoby niepełnosprawnej (…), drugi moduł dotyczy całodobowej opieki na kilka dni, na tydzień, na dwa tygodnie” – tłumaczył. Trzeci moduł „dotyczy wsparcia opiekunów: wsparcia psychologicznego, wsparcia w ramach różnego rodzaju szkoleń z pielęgnacji, z rehabilitacji, z dietetyki”. „Opieka wytchnieniowa była bardzo oczekiwana i cieszę się, że udało nam się ją uruchomić” – mówił.

 

Sekretarz Stanu podkreślił jednak, że „zaspokajanie potrzeb mieszkańców wspólnoty samorządowej jest ustawowym zadaniem samorządu - także usługi świadczone osobom tego wymagającym”. „My chcemy wspierać samorządy, ułatwić im przygotowywanie takiej formy usług, natomiast to samorządy przede wszystkim są tymi podmiotami, gdzie takie wsparcie i opieka powinny być świadczone” – dodał.

 

Podczas wywiadu poruszona została również kwestia jednorazowego świadczenia pieniężnego „Emerytura+”. Dopytywany o terminy wypłat świadczenia Michałkiewicz wyjaśnił, że emeryci i renciści „dostaną trzynastą emeryturę w tych terminach, w jakich otrzymują emerytury”. „Każda grupa będzie otrzymywała w trochę innym terminie, ale chcemy, żeby do wszystkich dotarło to w maju” – dodał.

 

Tłumaczył, że świadczenie pieniężne „jest ustawowo na ten rok, bo przecież tego typu dodatki, dodatkowe świadczenia są związane z budżetem”. „Natomiast bardzo chcemy, żeby to nie było jednorazowe, ale żeby było na stałe, żeby budżet dawał możliwość wypłacania tego emerytom co roku” – podkreślił.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.04.2019 11:45 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
16.04.2019 11:45 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}