W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz w telewizji internetowej wPolsce.pl, 14.02.2019r.

14.02.2019

Wspierając osoby niepełnosprawne pomożemy im w kwestiach związanych m.in. z dostosowaniem budynków mieszkalnych do ich potrzeb czy dostępnością do usług opiekuńczych – mówił w wywiadzie Sekretarz Stanu Krzysztof Michałkiewicz.

Pytany o przyjęty przez rząd roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny odpowiedział, że zawiera on „dużo nowych rzeczy, nowe pieniądze przede wszystkim, ekstra pieniądze, bo oczywiście potrzeby są ogromne”. Jak tłumaczył: „to, że udaje się co chwilę uruchamiać nowe programy jest ważne, natomiast jeśli chodzi o plan działań na pierwszy rok, to oczywiście on pomalutku startuje z tego względu, że te pieniądze dopiero zaczynają spływać”. „W styczniu na Funduszu było zero, pod koniec roku będzie 647 milionów złotych” – mówił. Dodał, że w przyszłym roku „ma to być około dwóch miliardów złotych”.

„W ramach tego planu działań uwzględniliśmy to, co uważaliśmy, że jest najpilniejsze dla osób niepełnosprawnych i co było przez osoby i środowiska pracujące z osobami niepełnosprawnymi zgłaszane” – mówił Krzysztof Michałkiewicz. Wyjaśnił, że plan zakłada „pakiet dotyczący usług dla osób niepełnosprawnych oraz drugi pakiet dotyczący problemów związanych z mieszkalnictwem”. Zdaniem Sekretarza Stanu „drugi pakiet będzie bardzo oczekiwany przez osoby niepełnosprawne”. „Oprócz tego także bardzo oczekiwany, długo oczekiwany asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - mówił.

W ramach pierwszego pakietu przewidziana jest m.in. opieka wytchnieniowa, (której celem jest zapewnienie opiekunom osób niepełnosprawnych alternatywnej formy czasowej opieki), usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych (mające na celu wsparcie osób niepełnosprawnych w formie usług opiekuńczych, rozszerzenie przez gminy oferty usług opiekuńczych oraz poprawę dostępności do usług opiekuńczych) i opieka nad osobami niepełnosprawnymi (zakładająca wsparcie osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką innych, w ramach której zwiększana będzie dostępność usług opiekuńczych).

Dzięki drugiemu pakietowi zapewnione zostaną odpowiednie warunki mieszkaniowe dla osób niepełnosprawnych. Pakiet ten skupia się na takich zagadnieniach jak: budynki bez barier (dofinansowanie na pokrycie części wydatków związanych z dostępnością architektoniczną budynków mieszkalnych, budowa pochylni, podjazdów).

„Chcemy dla osób ze spektrum autyzmu i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami przygotować taką ofertę, która będzie dla tych, którzy w Centrach Dziennych nie byli w stanie funkcjonować i chcemy tworzyć Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” – mówił Krzysztof Michałkiewicz. Wyjaśnił, że w Centrach Opiekuńczo-Mieszkalnych „z jednej strony będzie dostosowana dla tych osób opieka i wsparcie, rehabilitacja i terapia, a z drugiej strony będzie także część mieszkalna, która pozwoli w sytuacjach kryzysowych na umieszczenie tej osoby i zamieszkanie tej osoby w Centrum”.

Michałkiewicz przypomniał, że inne Ministerstwa również zgłosiły kilka programów mających na celu pomoc osobom niepełnosprawnym. „Ministerstwo Zdrowia chce stworzyć dedykowany osobom niepełnosprawnym następny produkt, który ułatwi dostęp do rehabilitacji, do zaopatrzenia w wyroby medyczne, dwa ciekawe projekty przygotowało Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Cyfryzacji” – wymieniał Sekretarz Stanu. Wyjaśnił, że „Ministerstwo Środowiska chce udostępnić osobom niepełnosprawnym osiem parków narodowych”, natomiast „program przygotowany przez Ministerstwo Edukacji będzie polegał na zwiększeniu dostępności do e-usług, do szybkiego internetu, do stron internetowych”.

Pytany przez dziennikarkę o zasady ubiegania się o wsparcie dla osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz odpowiedział, że celem Ministerstwa jest aby te programy ruszyły jak najszybciej. „Dwa już mamy gotowe, w tej chwili konsultujemy je i analizujemy – mówię o Centrach Opiekuńczo-Mieszkalnych i o usługach dla osób niepełnosprawnych – chcemy, żeby niedługo te programy zostały przekazane do konsultacji i zaczniemy już pracować nad ogłoszeniem konkursów i przygotowaniem ofert” – mówił. Tłumaczył, że głównymi odbiorcami programów będą samorządy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.02.2019 13:59 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
15.02.2019 13:59 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}