Sekretarz Stanu Stanisław Szwed dla telewizji wPolsce.pl, 10.06.2019 r.
10.06.2019
W wywiadzie Stanisław Szwed Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówił o programach skierowanych do polskich rodzin i o ich wpływie na sytuację finansową Polaków. „Przywróciliśmy godność polskim rodzinom i to jest chyba najważniejsze z tych programów” – zaznaczył.
W rozmowie Sekretarz Stanu był pytany o obawy dotyczące dezaktywizacji kobiet na rynku pracy po przyznaniu im świadczenia z programu „Rodzina 500+”. Jak wskazał – „wszystkie te straszenia nie były skuteczne, bo tak się nie stało”. Podkreślił, że „wszystkie wskaźniki jednoznacznie pokazują, że sfera ubóstwa w Polsce bardzo się zmniejszyła” między innymi dzięki programowi „Rodzina 500+”. Zaznaczył, że program ma zostać rozszerzony na każde dziecko w rodzinie. Jego zdaniem to pokazuje, że starania Ministerstwa w zwalczaniu ubóstwa są skuteczne. „Co nie oznacza, że jeszcze nie trzeba w tej dziedzinie robić dalszych kroków, dalszych zmian” - dodał.
Przypomniał, że jednym z pierwszych kroków obecnego kierownictwa Ministerstwa była decyzja o rozbudowaniu nazwy resortu o słowo „Rodzina”. To też pokazuje jaką wagę nasze ugrupowanie przywiązuje do spraw rodzinnych” – mówił. Podkreślił, że według danych zaledwie „cztery setne procenta” rodzin otrzymuje pomoc z programu „Rodzina 500+” w formie rzeczowej a nie pieniężnej, z obawy przed niewłaściwym ich wykorzystaniem. Zwrócił uwagę, że część rodzin dzięki świadczeniu po raz pierwszy mogło pozwolić sobie na przykład na wakacyjny wyjazd. „Dzielimy się owocami wzrostu gospodarczego i to jest ta kluczowa zmiana – dzielimy się z całym społeczeństwem” – zaznaczył Stanisław Szwed.
Pytany o program „Posiłek w szkole i w domu” odpowiedział, że jest on „kontynuacją programu, który był o dożywianiu”. „Wprowadzaliśmy go po raz pierwszy za rządów premiera Jarosława Kaczyńskiego” – wyjaśnił.
Program prowadzony będzie w latach 2019-2023 w całej Polsce. Przeznaczone zostaną na niego środki z budżetu państwa w wysokości 2,75 mld zł. Ma on zapewnić pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom wychowującym się w rodzinach o trudnej sytuacji majątkowej. W ramach programu przewidziano wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
„Przywróciliśmy godność polskim rodzinom i to jest chyba najważniejsze z tych programów” – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny.
- Ostatnia modyfikacja:
- 14.06.2019 13:32 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 14.06.2019 13:32 Biuro Promocji