Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma9”, 26.07.2019 r.
26.07.2019
Wniosek o przyznanie świadczenia „Rodzina 500+” został uproszczony i można składać go zarówno w wersji papierowej jak i drogą elektroniczną – mówił w wywiadzie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że złożono już ok. 2,5 mln wniosków elektronicznych. „Szacujemy, że około 250 tys. dzieciaków już te środki otrzymało na kwotę 125 mln zł.” – mówił.
Wniosek o przyznanie świadczenia 500+ „ jest w tej chwili prosty, bo nie ma już sprawdzania kryterium dochodowego” – mówił Sekretarz Stanu w MRPiPS podczas rozmowy z dziennikarzem. Przypomniał, że przyznanie wsparcia nie jest już rozstrzygane poprzez decyzję administracyjną. „Urząd wydaje tylko informację” – wyjaśnił.
Stanisław Szwed zaznaczył, że program obejmuje wszystkie dzieci do ukończenia przez nie 18-nastego roku życia. „Mamy w tej chwili już około 2,5 miliona wniosków złożonych drogą elektroniczną. Od pierwszego sierpnia dojdzie jeszcze wersja papierowa” – poinformował. „Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tak dobrze” – dodał.
Pieniądze trafiają do rodzin w transzach, które są wypłacane przez samorządy. „Stąd też był nasz apel i Pani Minister Bożeny Borys-Szopy, żeby samorządy wyznaczyły więcej dni, w których będą wypłacać świadczenia” – mówił Sekretarz Stanu. „Szacujemy, że około 250 tysięcy dzieciaków już te środki otrzymało na kwotę 125 milionów złotych” – przekazał. Jego zdaniem przełomowym momentem mogą być ostatnie dni lipca, „bo wiele samorządów na koniec miesiąca przewiduje wypłatę świadczeń”.
Pytany, czy w Resorcie analizowane są skutki programu „Rodzina 500+” Szwed zapewnił, że program jest poddawany analizie. „Na pewno w tej sferze materialnej zrobił ogromny przełom, bo do tej pory ponad 73 miliardy złotych trafiło do polskich rodzin” – wskazał. Rodziny objęte programem przyznają, że jest to dla nich duże wsparcie.
„Rzecz, na której nam zależało to kwestia wskaźnika dzietności i tu sprawa jest oczywiście trudniejsza” – tłumaczył Sekretarz Stanu. „Mieliśmy jeden z najniższych wskaźników dzietności na świecie, w 2015 roku ten wskaźnik był na poziomie 1,29 (…), teraz jest 1,46” – mówił.
Sekretarz Stanu przypomniał również o możliwości otrzymania wsparcia z programu „Dobry Start”. Wnioski elektroniczne o przyznanie świadczenia można wysyłać od 1 lipca. „Prawie 1,5 miliona wniosków już jest złożonych” – mówił. Wyjaśnił, że świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole. Świadczenie mogą otrzymać uczniowie do 20 roku życia, a uczniowie z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 roku życia. Od 1 sierpnia wnioski będą mogły składać także osoby uczące się w szkołach dla dorosłych oraz szkołach policealnych.
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.07.2019 14:15 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 29.07.2019 14:15 Biuro Promocji