Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w programie ”Rządy pieniądza” w Polskim Radiu 24, 20.11.2019 r.
20.11.2019
„Głównym przesłaniem w naszej polityce jest kwestia rodziny. Będziemy kontynuować program „Rodzina 500+”, „Dobry Start”, a także zajmować się problemami i potrzebami osób starszych, czy kwestiami demograficznymi. Ważne będą także zagadnienia dotyczące pracy i płacy, czy wyrównywanie szans kobiet” – poinformował Stanisław Szwed.
„Głównym przesłaniem exposé Pana Premiera Mateusza Morawieckiego była sprawa rodziny, rodzin z dziećmi, ale i seniorów. Pan premier mocno to podkreślił. Z punktu widzenia naszego ministerstwa były to bardzo dobre propozycje” – powiedział Stanisław Szwed. Przypomniał także o potrzebie rozwijania rozwiązań pozwalających na łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci czy wsparcia osób niepełnosprawnych.
Sekretarz Stanu poinformował, że w resorcie trwają prace nad projektami ustaw w sprawie 13. i 14. emerytury, mają być one procedowane jednocześnie "żeby rozwiązać sprawę kompleksowo i ostatecznie", „13. emerytura w 2020 r. i 14. w 2021 r. na pewno będą”.
„W ubiegłym roku powołaliśmy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, poprzez który wspieramy osoby, które najbardziej tego potrzebują. SFWON jest kierowany do osób powyżej 18. roku życia, wszystkie programy z niego wynikające są kontynuowane, jak np. dodatkowe 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Teraz, dodatkowo, w ramach tego funduszu tworzymy możliwość finansowania wsparcia dla seniorów, rencistów. Tworzymy dodatkowe zadania w ramach funduszu, nikomu nic nie zabierając” – zaznaczył Sekretarz Stanu. „Zależy nam na tym, aby stworzyć jeden fundusz pomocowy. Współpracujemy z Funduszem Ubezpieczeń Społecznych i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W przyszłym roku przeznaczymy 4,5 mld zł na pomoc dla niesamodzielnych osób niepełnosprawnych, w tym roku zostało już złożonych ok. 600 tys. z czego wydano ok. 140 tys. decyzji. Wszystkie programy, które były ustanowione w ramach SFWON będą kontynuowane” – podkreślił.
Mówiąc o projekcie ustawy o likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS, który we wtorek został zdjęty z porządku obrad Sejmu, Stanisław Szwed zaznaczył, że w tej sprawie potrzebne są dalsze konsultacje. Projekt Lewicy, który mówi o ograniczeniu wypłat emerytur mimo likwidacji limitu wpłacania składek, ocenił jako niekonstytucyjny. „Trybunał Konstytucyjny już jednoznacznie stwierdził, że jeśli otwieramy dochody to powinniśmy otworzyć i wypłaty, ale potrzeba tu spokojnej dyskusji i zrozumienia mechanizmów” zaznaczył, przypominając słowa premiera, że "nie ma w Europie takiego państwa, w którym istnieje system wyłączający z systemu emerytalnego grupę osób dlatego, że one dobrze zarabiają". „W Polsce istnieje solidarnościowy system emerytalny i do tego rozwiązania trzeba dopasowywać nowe rozwiązania” – dodał.
„Powinniśmy wspólnie walczyć o równe prawa pracowników na arenie europejskiej. Polski rynek transportowy jest największy w Europie. Wszystkie działania, które są podejmowane i działają na niekorzyść polskich przewoźników, a także pracowników są przez nas monitorowane, podejmujemy działania, toczymy dyskusje. Należy stosować takie mechanizmy, aby wszelkie nierówności wyrównywać” – powiedział Stanisław Szwed.
„Jeśli popatrzymy na ostatnie trzy lata, to odnotowujemy kilkukrotny wzrost obywateli z państw trzecich, którzy przyjeżdżają pracować do Polski. Wiele z tych osób pracuje na tzw. „oświadczeniówkę”, czyli ma legalne zatrudnienie przez 6 miesięcy, przyjeżdżają także osoby do pracy sezonowej. Urzędy wojewódzkie wydają również pozwolenia na pracę, dzięki którym cudzoziemcy mogą w Polsce pracować dłużej. Oceniam, że Polska ma dobrą politykę migracyjną, jeśli chodzi o zatrudnianie osób z państw trzecich” – oświadczył Stanisław Szwed. Sekretarz Stanu zaznaczył, że przy zatrudnianiu cudzoziemców bardzo ważne są kwestie bezpieczeństwa, za które odpowiada resort do spraw wewnętrznych i administracji. „Musimy pamiętać, że trzeba zachować równowagę pomiędzy naszymi pracownikami, a pracownikami z zagranicy, jeśli chodzi o zatrudnienie, czy wynagrodzenie” – zauważył Sekretarz Stanu. „Udało nam się zatrzymać wyjazdy polskich pracowników za granicę, a ponad 100 tys. Polaków wróciło z emigracji – to są bardzo dobre wiadomości. Dobra sytuacja gospodarcza, programy społeczne, mieszkaniowe - to argumenty, dzięki którym nasi rodacy decydują się pozostać w kraju” – dodał Stanisław Szwed.