W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w Radio Wnet, 24 stycznia 2019 r.

25.01.2019

Program o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym „Mama 4+” jest oczekiwany przez społeczeństwo i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie wdrażało go w życie.

„To jest program oczekiwany, o którym mówił Pan Premier Mateusz Morawiecki i który będziemy teraz wdrażać w życie” – mówił w audycji Radia Wnet o tzw. „emeryturach dla matek” Sekretarz Stanu w MRPiPS Stanisław Szwed. Wyjaśniał, że program obejmie również ojców, którzy nie otrzymują minimalnej emerytury i samotnie wychowywali co najmniej czworo dzieci. „Ale oczywiście generalnie projekt jest skierowany do tych matek, które wychowywały dzieci i z różnych względów nie były w stanie wypracować sobie zarówno stażu emerytalnego czy w ogóle nie podejmowały pracy” – dodał Minister. Jego zdaniem jest to „ważne rozwiązanie również w ramach polityki rodzinnej, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje od trzech lat”. „Ten projekt obejmie ponad osiemdziesiąt tysięcy matek i ojców” – wskazał.

Minister był również pytany o możliwość przyznania świadczenia uzupełniającego dla ojców co najmniej czworga dzieci, którzy nie otrzymują minimalnej emerytury, ale ich partnerki mają przyznane minimalne lub wyższe świadczenie emerytalne. Stanisław Szwed wyjaśnił, że program „Mama 4+ jest skierowany do „matki, która nie pracowała bądź podejmowała pracę, ale nie wypracowała sobie stażu emerytalnego”. Tłumaczył, że jest to rozwiązanie dla matek, które rodzą dzieci i „z różnych względów nie były w stanie nabyć prawa emerytalnego i takie prawo do najniższej emerytury otrzymają”. „Takie rozwiązanie zostało przyjęte i nie widzę, żeby to był projekt, który dyskryminuje ojców” – dodał.

Minister podkreślił, że świadczenie obejmie matki, „które urodziły co najmniej czwórkę dzieci i je wychowywały”. Podkreślił jednak, że „każda sprawa będzie jednostkowo rozpatrywana”. Wskazał, że podstawą przyznania emerytury matczynej będzie złożenie przez daną osobę wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zaznaczył, że ostateczną decyzję będą podejmowały te dwie jednostki. Jak wyjaśnił – nie ma różnicy, czy decyzję o przyznaniu świadczenia podejmie ZUS czy KRUS. „Świadczenie dotyczy również rodzin wiejskich, czyli tych matek, które są ubezpieczone w KRUS” – podkreślił. Dodał, że kobieta, która urodziła co najmniej czworo dzieci, ale oddała je do placówki opiekuńczej „nie otrzyma takiej emerytury”. „Trzeba to jakby połączyć z wychowaniem dzieci” – mówił.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny podał, że czas wypłaty świadczenia liczony będzie od pierwszego marca. Tłumaczył, że „między innymi dlatego też odbędzie się dodatkowe posiedzenie Parlamentu, żeby przyspieszyć prace” nad ustawą i móc jak najszybciej wprowadzić ją w życie. „Ale też uspokajam, że wnioski będzie można już składać od pierwszego marca i wypłata będzie dotyczyła okresu od pierwszego marca” – mówił Minister.

„Na ten projekt w tym roku w rezerwie jest przeznaczone ponad osiemset milionów złotych. W przyszłym roku to będzie już ponad miliard złotych” – zapowiedział Minister Szwed. „W perspektywie dziesięcioletniej, którą przedstawiamy, to jest ponad jedenaście miliardów złotych, które będą przeznaczone dla tych rodzin” – dodał.

Zmiena kryterium dochodowego w programie "Rodzina 500+"

Stanisław Szwed pytany był również o podniesienie progu dochodowego przy przyznawaniu świadczenia „Rodzina 500+”. Tłumaczył, że kryterium dochodowe musi być podniesione „od tego roku rozliczeniowego ze względu na to, że kryterium, które dzisiaj obowiązuje byłoby nierozsądne przy takim poziomie płacy minimalnej, która wzrasta”. Zdaniem Ministra „nie może być tak, że ktoś zarabia płacę minimalną i z tego tytułu traci świadczenie”. „Takiej sytuacji nie będzie - kryterium dochodowe zostanie podniesione” – podkreślił. Dodał również, że podniesienie kryterium wejdzie w życie od pierwszego października, „czyli od nowego okresu zasiłkowego”. „Poziom życia wśród rodzin wzrasta, na czym nam bardzo zależało (…), spadł zdecydowanie poziom ubóstwa wśród rodzin, szczególnie rodzin, które miały większą liczbę dzieci” – powiedział.


Minister zapowiedział także możliwość podniesienia kryterium w przypadku funduszu alimentacyjnego. „I również przeniesiemy rozwiązania, które mamy w tej chwili w rozporządzeniu dotyczące „Dobrego Startu”, czyli ta kwota trzystu złotych będzie w formie ustawy” – dodał. „Przygotowujemy program Prawa i Sprawiedliwości na nową kadencję Sejmu i tutaj też w ramach polityki rodzinnej pojawią się rozwiązania” – mówił Sekretarz Stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2019 19:06 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
25.01.2019 19:06 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}