W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz Stanu Stanisław Szwed w „Sygnałach Dnia” Program 1 PR, 25.07.2019 r.

25.07.2019

„Stwierdzenie pana profesora Rzońcy, że świadczenie 500 Plus nie powinno być wypłacane w rodzinach, gdzie porzuca się pracę, jest kolejną odsłoną pomysłów doradców Platformy Obywatelskiej, którzy negują program 500 Plus” – powiedział Stanisław Szwed.

„Mieliśmy już przecież wcześniej informację, że program będzie zlikwidowany, później, że nie będzie, następnie, że będzie ograniczony, a teraz kolejna wersja. Co to ma znaczyć jak porzuca pracę, nie otrzymuje świadczenia, na czym ma to polegać? Są to takie próby mieszania przy programie – dodał Sekretarz Stanu w MRPiPS - Program jest dobrze oceniany przez nasze społeczeństwo, jest dobrze realizowany, wspiera polskie rodziny i nie ma sensu, żeby go zmieniać w tym zakresie, o którym mówił ekspert PO. To nic nie daje, tylko wprowadza kolejny zamęt i pokazuje, że tak naprawdę, to nie wiadomo, co Platforma chce z tym programem zrobić.”

„Ktoś na przykład zrezygnuje z pracy, bo będzie wychowywał czwórkę czy pięcioro dzieci. To czy z tego powodu, że wychowuje pięcioro dzieci mamy mu zabrać świadczenie? To też jest praca i to bardzo ciężka. Jak wspomniałem, to kolejna odsłona różnych propozycji. My jednak stoimy na stanowisku, że 500 Plus jest dobrym programem i w tej wersji, którą przyjęliśmy od 1 lipca, czyli bez kryterium dochodowego, świadczenie trafi do wszystkich dzieci” – stwierdził Stanisław Szwed.

„Wnioski do programu składane są drogą elektroniczną od 1 lipca. Mamy już prawie 2,5 miliona wniosków i z tego się cieszymy, bo ta forma z jednej strony upraszcza obsługę programu, a z drugiej daję szanse na szybką wypłatę świadczeń. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na papierze. Ale bez względu na to, czy złożymy wniosek w lipcu, sierpniu czy wrześniu – wypłata jest naliczana od lipca. Czyli nie ma zagrożenia, że ktoś, w tych pierwszych trzech miesiącach nowej odsłony programu, straciłby świadczenie – powiedział Sekretarz Stanu - Ważne jest też, że jak ktoś składa wniosek drogą elektroniczną, to ma szybszą informację, że wniosek jest prawidłowy i rozpatrzony. Mamy także dane, że ćwierć miliona naszych rodaków już otrzymało świadczenie, a 125 milionów złotych trafiło do rodzin”.

„Pani minister Bożena Borys - Szopa apelowała, aby samorządy, na ile jest to możliwe, przyspieszyły w danym miesiącu wypłaty świadczeń, tym bardziej, że pieniądze są im sprawnie przekazywane. Często się zdarza, że samorządy wypłacają te pieniądze raz w miesiącu. Stąd apel, by zwiększyć częstotliwość wypłat, by zwłaszcza w okresie wakacyjnym pieniądze trafiły do jak największej liczby rodzin stwierdził Stanisław Szwed - Nasza ogólna ocena pracy samorządów przy programie 500 Plus jest bardzo wysoka, toteż dziękujemy samorządom, że aktywnie się w realizację tego programu włączyły. Obsługują przecież swoich mieszkańców”.

„Program „Dobry start”, czyli popularna wyprawka szkolna 300 Plus, jest przeznaczony dla wszystkich uczniów do 20 roku życia, w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 roku życia. Wnioski od 1 lipca składamy drogą elektroniczną, od 1 sierpnia drogą papierową. 300 złotych na potrzeby szkolne jest to jednorazowe świadczenie – dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny - Dokonaliśmy zmian w ustawie, od pierwszego sierpnia zostali też ujęci uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych, spełniający kryteria wiekowe. Z tym, że te osoby mogą składać wnioski tylko drogą papierową. Grupa osób, które mogą złożyć wniosek jest bardzo duża, od rodziców do opiekunów prawnych dziecka. Także pełnoletnie osoby uczące się. Oczywiście podstawowe kryteria to wiek dziecka i uczęszczanie do szkoły”.

„Zakończył się właśnie nabór wniosków do dwóch programów prowadzonych przy współpracy z samorządami. Program asystent rodziny skierowany do samorządów gminnych, by wspomóc rodziny, które z różnych względów nie radzą sobie tak, jak powinny. Przeznaczamy dla samorządów dopłatę dla takiego asystenta w wysokości 60 procent wynagrodzenia – kwotowo jest to 1900 złotych na etat – poinformował Stanisław Szwed -  Koordynatorzy pieczy zastępczej to pomoc skierowana do samorządów szczebla powiatowego, dotyczy rodzin zastępczych. W tym roku na ten program przeznaczamy 75 milionów złotych i oczekujemy, że tu wyniki będą również zachęcające, że samorządy złożyły te wnioski. Będą one najpierw rozpatrzone przez urzędy wojewódzkie, trafią do naszego ministerstwa i później nastąpi uruchomienie programu”.

„ Jeśli chodzi o zainteresowanie programem, to obserwujemy, że gminy które uczestniczyły w programie dalej go kontynuują. Zależało nam na tym, żeby przystępowały do niego te samorządy, które jeszcze nie korzystały z programu – dodał Sekretarz Stanu -  Zobaczymy, jaki będzie oddźwięk, bo są niestety jeszcze takie gminy w Polsce, w których nie było żadnego asystenta. Gminom, które zatrudniają asystentów na umowę o pracę, dajemy w formie zachęty  gwarancję, że w przyszłym roku też znajdą się dla nich środki. Rola dobrego asystenta polega na umiejętności pokierowania rodziną, podpowiedzi, gdzie może się zgłosić, z jakiej pomocy skorzystać. A czasem po prostu za tę rodzinę, która jest zagubiona, musi on jakieś czynności wykonać. Powinien mieć empatię dla swoich podopiecznych, ale też trochę wiedzy z zakresu socjologii, psychologii, wszystkiego, co może wykorzystać w pracy z rodziną” – podsumował Stanisław Szwed.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.07.2019 13:51 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
26.07.2019 13:51 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}