W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Stanisław Szwed o planowanych zmianach w urzędach pracy

18.05.2016

Wiceminister Stanisław Szwed mówi w "Dzienniku Gazeta Prawna" o planowanych zmianach w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. 

"Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa napisanie nowej ustawy o zatrudnieniu. Uważa, że nie wszystkie elementy tej wciąż obowiązującej się sprawdziły" pisze w artykule "Urzędy pracy znowu do reformy" Dziennik Gazeta Prawna z 18 maja 2016 r.

Sekretarz stanu Stanisław Szwed komentuje m.in. profilowanie bezrobotnych. - Nie byłem zwolennikiem tego rozwiązania. To kolejne zbiurokratyzowanie urzędów. Opinie jednak są różne. Na pewno główny zarzut dotyczy tego, że podział jest bardzo sztywny. Jeżeli ma zostać, to trzeba go uelastycznić. Aby uniknąć takich sytuacji, jakie mają miejsce obecnie, kiedy to bezrobotny czyta w internecie, jakie kryteria ma spełniać, żeby trafić do konkretnego profilu, bo właśnie z tego dostanie pomoc, a z innego już nie. Albo damy większą swobodę w klasyfikowaniu bezrobotnych urzędom, albo spróbujemy to zmienić. 
 
– Pojawiają się zarzuty dotyczące zlecania usług prywatnym podmiotom, które otrzymują pieniądze za aktywizację bezrobotnego. Okazuje się, że działania te przejęło kilka dużych agencji, musimy to uregulować. Są również kontrowersje przy Krajowym Funduszu Szkoleniowym. To wszystko powoduje, że nie mamy teraz dużego wpływu na to, jak pieniądze z KFS są wydawane, a są one przecież środkami publicznymi - mówił wiceminister.
 
Stanisław Szwed zastanawiał się też, czy dalej utrzymywać dotychczasową strukturę urzędów pracy, które podlegają samorządom, czy przywrócić je administracji rządowej. – Decyzji jeszcze nie ma, trwa dyskusja, tak aby dokonać rzetelnej oceny. Dzisiaj opinie zarówno poszukujących pracy, jak i przedsiębiorców oraz urzędów są takie, że obecny system się nie sprawdza.
 
– Jesienią chcemy być gotowi do podjęcia decyzji, czy przygotowujemy nową ustawę, czy nowelizujemy tę, którą mamy. Jestem zwolennikiem napisania nowej ustawy o rynku pracy. Ważne jest, aby ustawa była czytelna, żeby zarówno poszukujący pracy, jak i przedsiębiorcy mogli z niej korzystać w lepszy sposób. Ważne jest również, aby urzędy pracy mogły działać lepiej i efektywniej – dodał wiceminister Szwed.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2018 09:09 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
07.11.2018 09:09 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}