Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe
01.02.2023
W pierwszej połowie lutego zostaną ogłoszone wyniki programu Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe, realizowanego w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Na tworzenie takich miejsc zamieszkania dla osób z najcięższymi niepełnosprawnościami przeznaczone zostało 300 mln zł.
Każda osoba z niepełnosprawnością ma prawo do niezależnego życia. Program Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych poprawi jakość życia osób z najcięższymi niepełnosprawnościami, które wymagają dużego, często całodobowego wsparcia – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
Rekordowe nakłady
Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego w ustawie okołobudżetowej przeznaczono dodatkowy 1 miliard złotych na działania w tym obszarze, z czego 300 mln zł to środki na tworzenie Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych.
Mieszkanie, usługi i aktywności
Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe będą się składać z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych liczących od 2 do 6 mieszkańców, a ich celem będzie zapewnienie podmiotowości i niezależności osobom z niepełnosprawnościami. Mają jednocześnie umożliwiać zakwaterowanie i świadczenie całodobowych usług wspomagających dostosowanych do indywidualnych potrzeb ich mieszkańców. Będą oni mogli podejmować wszelkiego rodzaju aktywności: uczestniczyć w rynku pracy, w warsztatach terapii zajęciowej lub się uczyć.
Deinstytucjonalizacja
Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe wpisują się w założenia deinstytucjonalizacji systemów wsparcia i usług społecznych.
Wkrótce wyniki
W zakończonym I naborze do programu wpłynęło łącznie 55 wniosków z 15 województw. Publikacja listy wyników nastąpi po zatwierdzeniu jej przez Zarząd PFRON, nie później niż 13 lutego br. Komisja rekomendować będzie Zarządowi PFRON przyjęcie 29 wniosków do etapu II, które spełniły wymagania określone w programie.