Środowiskowe Domy Samopomocy
Środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.
Środowiskowy dom samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, do których należą środowiskowe domy samopomocy, jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Finansowane jest w całości z budżetu, a w terenie realizowane przez samorząd gminny lub powiatowy.
Środki na bieżące finansowanie środowiskowych domów samopomocy planowane są w budżetach wojewodów. Wojewoda określa także sposób finansowania i ustala wysokość dotacji dla każdej jednostki. W województwie mazowieckim działa 79 placówek liczących 2 862 miejsc: dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, osób przewlekle psychicznie chorych, w tym osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Materiały
Procedura tworzenia, organizowania i finansowania środowiskowych domów samopomocy w województwie mazowieckimProcedura tworzenia, organizowania i finansowania środowiskowych domów samopomocy w województwie mazowieckim.pdf 0.16MB Procedura tworzenia, organizowania i finansowania środowiskowych domów samopomocy w województwie mazowieckim
Procedura tworzenia, organizowania i finansowania środowiskowych domów samopomocy w województwie mazowieckim.docx 0.03MB Załącznik Karta oceny wniosków_Procedura
Załącznik_Karta_oceny_wniosków_Procedura.docx 0.02MB