Budowa Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej
Efektami uruchomienia Węzła Krajowego jest upowszechnienie i ułatwienie korzystania z usług elektronicznych dla Polaków, co - w dużym uproszczeniu - jest tożsame z używaniem w wielu usługach jednego uniwersalnego loginu i bezpiecznego zestawu haseł.
Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej jest dostępny i promowany pod nazwą login.gov.pl. Rozwiązanie to jest odpowiednikiem podobnych systemów stosowanych w innych państwach, np. login.gov w Stanach Zjednoczonych. Dostęp do usług przez Węzeł Krajowy pozwala używać uniwersalnego loginu i bezpiecznego hasła oraz korzystać z różnych środków identyfikacji elektronicznej.
Uruchomiony produkcyjnie w 2018 roku login.gov.pl jest połączony z szeregiem systemów usługowych, m.in. z ePUAP, biznes.gov.pl, praca.gov.pl, Emp@tia, pacjent.gov.pl, portal CEIDG i PUE ZUS oraz wieloma innymi systemami jednostek centralnych oraz jednostek samorządu terytorialnego a integracja kolejnych systemów jest w trakcie. Aktualna lista systemów usługowych połączonych z login.gov.pl.
Jednocześnie systemami usługowymi z login.gov.pl zintegrowane są systemy identyfikacji elektronicznej. Aktualnie są to Profil Zaufany i eDowód oraz za pośrednictwem tzw. węzła komercyjnego mojeID system banku PKO BP, system banku Inteligo, oraz systemy Banków Spółdzielczych. Trwa również integracja z login.gov.pl kolejnych systemów identyfikacji elektronicznej. Aktualna lista systemów identyfikacji elektronicznej połączonych z login.gov.pl.
Rozwój systemu login.gov.pl realizowany jest w ramach projektu pn. Rozwój Cyfrowej Tożsamości.
Status projektu:
• Zrealizowany
Zaangażowani
Instytucja odpowiedzialna:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/ Ministerstwo Cyfryzacji
Współpracują:
Centralny Ośrodek Informatyki,
Dokumenty strategiczne
Projekt zrealizował założenia następujących dokumentów o charakterze strategicznym:
- Strategia Sprawne Państwo 2020, Warszawa, 12.02.2013 r.
- Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Warszawa, 27.09. 2016 r.
- Plan Działań Ministra Cyfryzacji, stanowiący załącznik do Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Warszawa, 27.09. 2016 r.
Zrealizowane cele projektu
Stworzenie warunków i narzędzi do upowszechnienia usług cyfrowych.
Wdrożenie sprawnie funkcjonującej elektronicznej identyfikacji w Polsce, opartej o powszechnie dostępne, przejrzyste oraz bezpieczne rozwiązania organizacyjno-techniczne.
Krajowy Węzeł (login.gov.pl) pośredniczy w uwierzytelnianiu w krajowych usługach online za pomocą środków identyfikacji elektronicznej wydanych przez różne podmioty w ramach systemów identyfikacji elektronicznej.
Osiągnięte rezultaty
Uruchomienie Węzła Krajowego poszerzyło spektrum możliwości załatwiania spraw bez wizyty w urzędzie dla tych, którzy nie mają Profilu Zaufanego i wolą korzystać z innych, wygodnych dla siebie środków identyfikacji, np. w banku (przy założeniu, że ten środek będzie dopuszczony do wykorzystania w krajowym schemacie identyfikacji elektronicznej). Usługa publiczna online przyłączona do Węzła Krajowego w prosty sposób „podpowiada”, co oprócz Profilu Zaufanego wystarczy dla jej realizacji. Na przykład użytkownik wybiera preferowany przez siebie sposób uwierzytelnienia (wskazując logo swojego banku), po czym zostanie przekierowany do systemu tego banku po to, by potwierdzić swoją tożsamości i automatycznie „wróci” do usługi publicznej, jako osoba uwierzytelniona. Istotne jest to, że Węzeł Krajowy działa w tle usług publicznych, dając ich użytkownikom dodatkowa opcję wyboru sposobu identyfikacji.
Materiały
Materiały
Opis projektu informatycznego Węzeł Krajowyopis_projektu_informatycznego_wezel_krajowy_wersja_finalna_2 (1).odt 0.31MB 20170116 Węzeł Krajowy - prezentacja
20170116_wezel_krajowy_-_prezentacja (1).pdf 2.97MB
Podstawa prawna
Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej z dnia 5 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1579 z późn. zm.)
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.11.2020 08:34 Jakub Karpowicz
- Pierwsza publikacja:
- 01.02.2018 15:03 administrator gov.pl