W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Swobodny przepływ danych nieosobowych w UE - Krajowy Punkt Kontaktowy i Krajowy Punkt Informacyjny

W dobie dynamicznej cyfryzacji, swobodny przepływ danych nieosobowych staje się kluczowym elementem integracji europejskiej. Od 28 maja 2019 roku, dzięki Rozporządzeniu (UE) 2018/1807, Unia Europejska stawia czoła wyzwaniom związanym z lokalizacją danych, eliminując nieuzasadnione wymogi, które mogą być zawarte w krajowych przepisach.

Wymagania dotyczące lokalizacji danych

Rozporządzenie definiuje „wymóg lokalizacji danych" jako obowiązek lub ograniczenie, które nakładają przepisy krajowe na przetwarzanie danych na terytorium danego państwa członkowskiego. Takie wymogi są uznawane za niedopuszczalne, chyba że uzasadnione są względami bezpieczeństwa publicznego i spełniają zasadę proporcjonalności (art. 4 ust. 1).

Krajowy Punkt Informacyjny (National Central Information Point)

Wszystkie uzasadnione wymogi dotyczące lokalizacji danych nieosobowych w Polsce są dostępne za pośrednictwem krajowego internetowego punktu informacyjnego, który obsługuje Ministerstwo Cyfryzacji RP (art. 4 ust. 4). Obecnie w Polsce nie zidentyfikowano wymogów dotyczących lokalizacji danych nieosobowych, które byłyby objęte zakresem rozporządzenia.

Krajowy Punkt Kontaktowy (National Single Points of Contact)

Ministerstwo Cyfryzacji RP pełni również funkcję pojedynczego punktu kontaktowego w zakresie stosowania tego rozporządzenia. W przypadku potrzeby uzyskania dostępu do danych użytkownika przez organy administracyjne innych państw członkowskich, wnioski należy kierować na adres e-mail: zagranica@cyfra.gov.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem rozporządzenia, dostępnym pod linkiem: Rozporządzenie (UE) 2018/1807.

{"register":{"columns":[]}}