Podsumowanie pilotażu dla dostawców SaaS EZD RP
23.08.2023
Celem zakończonego 30 czerwca 2023 r. pilotażu było nabycie przez podmioty trzecie umiejętności udostępniania systemu EZD RP w postaci usługi chmurowej oraz wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla przetwarzania danych przechowywanych poza siedzibą podmiotu publicznego.
System EZD RP został opracowany w technologii umożliwiającej uruchamianie go w chmurze. NASK–PIB udostępnia go w tej formule bezpłatnie wyłącznie podmiotom administracji rządowej. Inne jednostki administracji publicznej, w tym samorządy, mogą uzyskać dostęp do SaaS EZD RP, korzystając z rozwiązań własnych lub z usług podmiotów zewnętrznych.
Uruchomienie EZD RP jako usługi chmurowej pozwala m.in. na skalowanie środowiska informatycznego i szybkie udostępnianie aplikacji dla kolejnych podmiotów. Dla wielu jednostek administracji publicznej może być to lepsze rozwiązanie niż inwestowanie we własną infrastrukturę i jej późniejsze samodzielne utrzymywanie.
Mając na względzie zalety i elastyczność chmurowego modelu wdrożenia systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją, zrealizowany został pilotaż z udziałem podmiotów, które zgłosiły zainteresowanie świadczeniem SaaS EZD RP. W naborach do pilotażu ogłoszonych w listopadzie 2022 r. oraz kwietniu 2023 r. zakwalifikowano łącznie 13 organizacji, z którymi podpisano listy intencyjne.
Przy okazji półrocznej współpracy 12 samorządów wzięło udział w testach EZD RP udostępnionego i zaimplementowanego w środowisku chmurowym dostawców oraz skonfigurowanego pod indywidualne potrzeby jednostek. Sześć z nich zdecydowało się pójść krok dalej i uruchomić produkcyjnie EZD RP w tym modelu. Działania te pozwoliły na wypracowanie wachlarza dobrych praktyk i rekomendacji m.in. w zakresie bezpieczeństwa, a także na weryfikację instrukcji i innych materiałów edukacyjnych opracowanych przez NASK–PIB.
Podział oraz typy infrastruktury dostawców SaaS EZD RP (stan na lipiec 2023 r.)
Efektywna współpraca
Jednym z efektów pilotażu było określenie minimalnych wymagań bezpieczeństwa, które powinni spełniać dostawcy SaaS EZD RP, aby móc zawrzeć porozumienie o współpracy z Operatorem EZD (NASK–PIB). Dotyczą one m.in. konieczności wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, systemu zarządzania ciągłością działania oraz zapewnienia zgodności z normami. Ich spełnienie pozwoli zapewnić odpowiedni poziom ochrony danych przechowywanych w usłudze chmurowej dostawcy, co ma duże znaczenie dla instytucji publicznych korzystających z tej formy dostępu do EZD RP.
Przyszli dostawcy w ramach pilotażu mieli też możliwość oszacowania kosztów związanych ze świadczeniem SaaS EZD RP. To pozwoliło na opracowanie cenników dostosowanych do potrzeb różnych instytucji, a także na zbadanie oczekiwań samorządów w zakresie usług towarzyszących wdrożeniu systemu klasy EZD w organizacji.
Lista organizacji, które wzięły udział w pilotażu dla Dostawców SaaS EZD RP
- COIG S.A.
- e-Instytucja sp. z o.o.
- EXEA sp. z o.o.
- HXS sp. z o.o.
- Integrated Solutions sp. z o.o.
- Linux Polska Sp. z o.o.
- Madkom S.A.
- Netkoncept sp. z o.o.
- Senetic S.A.
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – PIT
- TSLab Technology&Safety s.c.
- POLCOM S.A.
- Powiat Nowotarski
SaaS EZD RP – dobra alternatywa dla wdrożeń on-premise
Wdrożenie EZD RP z wykorzystaniem usługi chmurowej eliminuje potrzebę posiadania własnej infrastruktury serwerowej, co zmniejsza zapotrzebowanie na kompetencje informatyczne po stronie jednostki. Potrzebne są jedynie zespoły do utrzymania klasycznych stacji roboczych, zapewnienia dostępu do sieci oraz rozwiązywania typowych problemów ze sprzętem (np. serwisem drukarek i czytników kodów kreskowych).
Korzystanie z usług chmurowych wymaga szerokopasmowych łączy internetowych w celu zapewnienia płynnego działania aplikacji na wszystkich stanowiskach pracy. Taki sposób wdrożenia EZD RP jest rekomendowany szczególnie dla jednostek terenowych lub instytucji o rozproszonej lokalizacji.
Więcej informacji na temat modeli wdrażania oraz bezpieczeństwa SaaS EZD RP można znaleźć w Podręczniku użytkownika EZD RP.
Gotowi na EZD RP
Pilotaż był ważnym krokiem w przygotowaniu i testowaniu usługi, dzięki której podmioty publiczne będą miały możliwość łatwego dostępu do EZD RP. W jego następstwie powstanie Program współpracy z dostawcami SaaS EZD RP, który ułatwi i przyspieszy proces cyfryzacji i wdrażania elektronicznego zarządzania dokumentacją w samorządach. Upowszechnianie EZD RP na szeroką skalę jest kluczowe dla usprawnienia pracy polskiej administracji publicznej, szczególnie w kontekście rozwoju usług e-administracji i planowanego obowiązku stosowania systemów klasy EZD.