SaaS EZD RP
System EZD RP został zaprojektowany w sposób umożliwiający jego łatwe uruchomienie w środowisku chmurowym. Wdrożenie z użyciem SaaS EZD RP niweluje konieczność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie oraz zatrudniania dodatkowych administratorów IT. Dzięki temu instytucje mogą korzystać z oprogramowania jako usługi dostarczanej przez dostawców infrastruktury chmurowej.
Dostawcami SaaS EZD RP mogą być zarówno podmioty komercyjne świadczące popularne na rynku usługi chmurowe, jak i inne niekomercyjne organizacje oraz podmioty zrzeszające instytucje zainteresowane budową wspólnej, współdzielonej infrastruktury. Taki model działania może być atrakcyjny np. dla dużych samorządów gminnych (miasta na prawach powiatu) lub wojewódzkich, które w ten sposób mogą udostępnić EZD RP jako usługę swoim jednostkom podległym. Podobnie małe gminy mogą redukować koszty wdrożenia i utrzymania poprzez konsolidację infrastruktury w ramach związków i stowarzyszeń. Sposób finansowania takiej infrastruktury, forma wzajemnych rozliczeń, jak i koszty użytkowania takiej usługi nie są centralnie regulowane.
Usługa chmurowa udostępniana przez NASK-PIB
W ramach projektu unijnego została zbudowana i udostępniona infrastruktura sprzętowa i programowa umożliwiająca podmiotom grupy rządowej korzystanie z SaaS EZD RP w ramach bezpłatnych usług świadczonych przez NASK-PIB. Samorządy i inne zainteresowane jednostki mają możliwość korzystania z usług innych dostawców chmury.
Obsługa wielu podmiotów w ramach jednej instancji
SaaS EZD RP może zostać zbudowana na zasobach infrastrukturalnych przydzielonych jednemu podmiotowi lub na środowisku współdzielonym przez różne instytucje. Architektura systemu umożliwia obsługę wielu podmiotów w ramach jednej instancji z logicznym podziałem na wydzielone podmioty, a separację danych poszczególnych instytucji zapewnia EZD RP. Poszczególne instytucje nie muszą bezpośrednio zarządzać infrastrukturą informatyczną.
Takie podejście pozwala na optymalizację wykorzystania zasobów sprzętowych i sieciowych, zmniejsza koszty operacyjne oraz umożliwia minimalizację nakładów na administrowanie infrastrukturą. Administrator instytucji korzysta z paneli administracyjnych EZD RP, z kolei operator infrastruktury chmurowej ma możliwość samodzielnego decydowania o sposobach zarządzania i alokowania zasobów sprzętowych oraz może dopasować sposób implementacji i różnicować parametry SLA w zależności od potrzeb poszczególnych instytucji.
Materiały
Rekomendacje bezpieczeństwa dla dostępu do SaaS EZD RP (świadczonej przez NASK-PIB)Podsumowanie pilotażu dla dostawców SaaS EZD RP