Ponad 1000 produkcyjnych wdrożeń systemu EZD RP
11.12.2024
W 2024 roku liczba podmiotów korzystających z EZD RP szybko rosła. Na początku grudnia pracę w środowisku produkcyjnym rozpoczęła tysięczna jednostka. Statystyki wyraźnie pokazują, że mijający rok był okresem intensywnego upowszechniania EZD RP w administracji publicznej.
Pod koniec 2023 roku Operator EZD, czyli NASK, raportował 137 produkcyjnych wdrożeń EZD RP w instytucjach publicznych. Obecnie z systemu korzysta 1021 jednostek, a liczba ta rośnie z każdym tygodniem. Tak dynamiczny wzrost potwierdza, że EZD RP, zgodnie z założeniami twórców, staje się fundamentem cyfrowej administracji w Polsce.
Kaskada wdrożeń
Zwiększenie liczby wdrożeń było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu modelu kaskadowego. W tym podejściu Podmiot Wiodący, taki jak np. Główny Inspektor Sanitarny, Główny Inspektor Weterynarii, prezydent miasta czy komendant straży pożarnej, we współpracy z Operatorem EZD, aktywnie wspiera na wszystkich etapach wdrożenia jednostki podległe, nadzorowane lub współpracujące. Proces ten obejmuje zarówno prace przygotowawcze i wdrożeniowe, jak i działania związane z utrzymaniem systemu.
Model kaskadowy sprawdził się już m.in. podczas wdrożeń w szkołach artystycznych podległych Centrum Edukacji Artystycznej oraz jednostkach straży pożarnej zarządzanych przez komendy wojewódzkie.
Wybór modelu wdrożenia oraz zaplanowanie sposobu instalacji EZD RP to bardzo istotne kwestie, które umożliwiają pomyślne przeprowadzenie całego procesu. Rekomendacje w zakresie środowiska oraz ścieżek instalacji są opisane w Podręczniku użytkownika EZD RP oraz w wytycznych na podstronie Wsparcie wdrożeniowe.
Kierunek rozwoju EZD RP
Magdalena Sawicka, Dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku
NASK od 2022 roku udostępnia i rozwija EZD RP na rzecz polskiej administracji publicznej. System cieszy się coraz większą popularnością, a wśród zainteresowanych wdrożeniami są m.in. ministerstwa, konstytucyjne jednostki administracji państwowej, urzędy wojewódzkie, marszałkowskie i miejskie oraz inne jednostki realizujące zadania publiczne.
Na początku 2025 roku planowane jest produkcyjne uruchomienie systemu w ponad 300 jednostkach, które zostały przygotowane do pracy w EZD RP przez NASK. Dodatkowo, dzięki dotacji Ministra Cyfryzacji, w pierwszej połowie 2025 roku NASK udostępni SaaS EZD RP dla kolejnych 20 000 użytkowników. Z usługi chmurowej korzystać będą mogły zainteresowane podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego.
Użytkownicy chcą wiedzieć więcej
NASK, jako instytucja rozwijająca EZD RP oraz wspierająca proces jego wdrożenia i eksploatacji w podmiotach publicznych, kładzie nacisk na transfer wiedzy i rozwijanie kompetencji w obszarze elektronicznego zarządzania dokumentacją. Udzielanie wsparcia, a także udostępnianie repozytoriów i materiałów edukacyjnych ma umożliwić dobre poznanie sposobu pracy w EZD RP wszystkim chętnym.
A tych nie brakuje. Świadczy o tym m.in. popularność kursów e-learningowych publikowanych na platformie szkolenia.gov.pl. Do grudnia br. na kursy online dotyczące pracy w EZD RP zapisało się już 5570 uczestników. Ich zakres obejmuje takie tematy jak obsługa składu chronologicznego, zarządzanie bazą kontaktów czy korzystanie z usługi e-Doręczenia bezpośrednio w systemie.
Użytkownicy chętnie oglądają również filmy zamieszczone na kanale EZD RP w serwisie YouTube. 60 filmów szkoleniowych i instruktażowych oraz zapisów konferencji zostało dotąd wyświetlonych blisko 283 tys. razy.
Jeśli dodamy do tego 30 artykułów opublikowanych w mijającym roku na Portalu EZD RP oraz 426 tematów dyskusji zainicjowanych na Forum EZD RP, to wyraźnie widać, że rozwój tego systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją staje się jednym z najważniejszych tematów w obszarze e-administracji.
Nowy etap
Aktualnie ponad 500 jednostek uczestniczy w procesie wdrożeniowym, co zapowiada znaczący wzrost liczby podmiotów korzystających z EZD RP w 2025 roku. To pozytywny sygnał, ponieważ wdrażanie jednolitego systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją jest istotnym elementem usprawniania pracy administracji publicznej. EZD RP zwiększa transparentność i otwartości polskich urzędów, zapewnia współpracę między instytucjami i ogranicza koszty ich działania.