W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wdrożenie EZD RP w Państwowej Inspekcji Sanitarnej – bilans działań oraz plany na przyszłość

21.01.2025

W połowie stycznia br. NASK zorganizował warsztaty merytoryczne w formule online, które podsumowały wdrożenie EZD RP w 260 placówkach sanitarno-epidemiologicznych. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać wyniki dotychczasowych działań oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat elektronicznego zarządzania dokumentacją.

.

Warsztaty otworzyła Magdalena Sawicka, Dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku. Powitała kierownictwo Głównego Inspektoratu Sanitarnego – Pana Ministra Pawła Grzesiowskiego i Dyrektora Generalnego Adama Tokarczyka – oraz ponad 2000 pracowników wojewódzkich, powiatowych i granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Szczególne słowa uznania skierowała do zespołów wdrożeniowych oraz Ilony Skwierzyńskiej, Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych, doceniając ogromne zaangażowanie Pani Dyrektor i Zespołu GIS w koordynację wdrożeń EZD RP w całej inspekcji sanitarnej.

Wysiłek, który się opłaca

Rozpoczęcie prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej to duże wyzwanie organizacyjne i merytoryczne, które często wymaga również uzupełnienia infrastruktury teleinformatycznej. Wiele instytucji na początku wdrożenia ogranicza się do rejestracji korespondencji i obsługi punktów kancelaryjnych. Takie podejście zastosowały również jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Część z nich już w ubiegłym roku zdecydowała się na prowadzenie wybranych spraw w formie elektronicznej. Inne planują wprowadzać zmiany stopniowo.

Procesowe podejście do nowego sposobu pracy jest zrozumiałe, dlatego NASK wspiera podmioty poprzez organizację szkoleń i warsztatów, które mają na celu poszerzanie wiedzy na temat możliwości systemu. Dotychczas w szkoleniach stacjonarnych uczestniczyło 2763 pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w warsztatach online – ponad 21 tysięcy użytkowników. Warto zaznaczyć, że ci sami pracownicy często brali udział w różnych szkoleniach.

Nieunikniona zmiana

Minister Paweł Grzesiowski wyraził uznanie dla pracy współpracowników i poprzedników zaangażowanych we wdrożenie systemu. Podkreślił, że automatyzacja wielu procesów w EZD RP znacząco ułatwia i przyspiesza codzienną pracę. Stwierdził również, że dzięki temu systemowi Państwowa Inspekcja Sanitarna należy do najlepiej zdigitalizowanych służb, a jednocześnie zapowiedział kontynuację działań na rzecz rozwoju cyfryzacji.

– Nie ma innego kierunku rozwoju niż wdrażanie EZD i przejście na pełną elektronizację – powiedział natomiast Dyrektor Generalny Adam Tokarczyk. Dodał, że elektroniczne zarządzanie dokumentacją to naturalny i nieunikniony etap usprawniania administracji publicznej.

Dyrektor Magdalena Sawicka zwróciła uwagę, że produkcyjne wdrożenie systemów klasy EZD to dopiero początek znaczących zmian. Celem jest radykalne ograniczenie papierowych dokumentów w obiegu instytucjonalnym. Zespoły wdrożeniowe z wojewódzkich, powiatowych i granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych nadal mogą liczyć na wsparcie NASK w realizacji tego ambitnego założenia.

{"register":{"columns":[]}}