Cykl webinariów: Standardowy maj
04.06.2021
Cztery majowe spotkania z cyklu Standardowy maj zorganizowane w dniach 7, 11, 18, 25 maja br. były wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Finansów i Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. Webinaria poświęcone zostały stosowaniu „Międzynarodowych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego” – określonych i ogłoszonych jako standardy audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych.
Cykl Standardowy maj dedykowany był audytorom wewnętrznym i usługodawcom z jednostek sektora finansów publicznych oraz osobom, które rozpoczynają swoją drogę zawodową w audycie wewnętrznym. Wydarzenie miało na celu zapewnienie właściwego zrozumienia i interpretacji poszczególnych Standardów. Mamy nadzieję, że naszym działaniem udało nam się wyeliminować wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania przepisów prawa w połączeniu ze wskazówkami zawartymi w Standardach.
Spotkania prowadzili Pani Marzena Staniszewska, I Wiceprezes IIA Polska, Pani Olga Petelczyc, Pełnomocnik Zarządu IIA Polska ds. CSR (CSR – ang. Corporate Social Responsibility, tłum. społeczna odpowiedzialność biznesu) i Pan Wojciech Ogiela, Naczelnik Wydziału Koordynacji Kontroli Zarządczej i Audytu Wewnętrznego w Sektorze Publicznym.
Pierwsze z naszych spotkań poświęcone zostało wprowadzeniu do tematyki Standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych oraz właściwemu rozumieniu pojęć i definicji zawartych w Standardach. Drugie webinarium dotyczyło Standardów atrybutów określających cechy organizacji i osób zajmujących się audytem wewnętrznym. Dwa ostatnie spotkania poświęcone zostały Standardom działania, które opisują charakter działań audytu wewnętrznego oraz wskazują kryteria jakościowe służące ich ocenie. Ponadto omówione zostały Standardy wdrożenia, które określają wymagania dotyczące zadań zapewniających i doradczych.
Na początku cyklu Standardowy maj prowadzący starali się rozwiać wątpliwości dotyczące rozumienia pojęć i definicji zawartych w Standardach. Zaprezentowane zostały wyznaczniki optymalnego modelu organizacji audytu wewnętrznego. Na bazie obowiązujących przepisów prawa w zakresie audytu oraz Standardów wskazano, jakie warunki powinny być spełnione, aby zapewnić odpowiednie ramy organizacyjne dla prowadzenia audytu wewnętrznego. Prelegenci zasygnalizowali również ryzyka związane ze stosowaniem odmiennych od proponowanych rozwiązań. Omówili potencjalne skutki innego niż zalecane usytuowania komórki audytu wewnętrznego (KAW) w strukturze organizacji, braku właściwej relacji podległości kierownika KAW, czy też nierealizowania bezpośrednio przez kierownika jednostki zadań w zakresie audytu wewnętrznego, które zostały mu przypisane w obowiązujących przepisach prawa.
Podczas webinariów poświęconych Standardom działania i wdrożenia prowadzący przeszli krok po kroku cały proces audytu wewnętrznego od przygotowań do planowania rocznego poprzez planowanie, realizację zadań audytowych i informowanie o wynikach. Prelegenci skomentowali również kwestie dotyczące monitorowania zaleceń i czynności sprawdzających. Poszczególne Standardy prezentowane były w kontekście obowiązujących przepisów prawa w zakresie audytu wewnętrznego, aby zaakcentować i podkreślić fakt, że są one uzupełnieniem przepisów i w połączeniu z nimi stanowią spójną całość.
Byliśmy mile zaskoczeni dużą aktywnością słuchaczy. Na czacie prowadzono ożywione dyskusje, pojawiło się dużo różnorodnych pytań i komentarzy. Prowadzący starali się reagować na bieżąco na wątpliwości i komentarze uczestników. Na zakończenie każdego spotkania z cyklu Standardowy maj odbywała się także sesja Q&A, podczas której prowadzący odpowiadali na liczne pytania uczestników.
W cyklu webinariów uczestniczyło w sumie 397 osób z jednostek sektora finansów publicznych z terenu całej Polski. Bardzo cieszymy się, że nasze przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i tak szerokim odbiorem oraz zostało bardzo wysoko ocenione w ankietach ewaluacyjnych.
Maj jest miesiącem podnoszenia świadomości o audycie wewnętrznym. Dla nas jest szczególnym okresem promowania stosowania wskazówek zawartych w Standardach audytu wewnętrznego. Audyt wewnętrzny realizuje swoje zadania w jednostkach, które różnią się między sobą nie tylko wielkością i strukturą, ale również charakterem i zakresem działania oraz realizowanymi celami. Dlatego też chcieliśmy naszym Standardowym majem podkreślić, że choć różnice mogą wpływać na przyjętą praktykę prowadzenia audytu wewnętrznego, to jednolite stosowanie i rozumienie wskazówek zawartych w Standardach jest kluczem do podnoszenia jakości audytu wewnętrznego, a tym samym wartości jaką przynosi on organizacji, w której działa.
Mamy nadzieję, że zorganizowane spotkania w ramach cyklu Standardowy maj staną się impulsem do szerszego posługiwania się Standardami jako dopełnieniem przepisów prawa w zakresie audytu wewnętrznego. Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy warunkiem prawidłowego, skutecznego i efektywnego funkcjonowania audytu wewnętrznego jest pełne i jednoczesne, a nie wybiórcze stosowanie przepisów prawa czy też wybiórcze korzystanie ze wskazówek zawartych w Standardach. Celem naszego cyklu jest podnoszenie świadomości w zakresie właściwego rozumienia i stosowania Standardów audytu wewnętrznego w codziennej pracy.
Materiały
Prezentacja z 7 maja 2021Prezentacja_z_7_maja_2021_(cz1).pdf 1.24MB Prezentacja z 11 maja 2021
Prezentacja_z_11_maja_2021_(cz2).pdf 0.74MB Prezentacja z 18 maja 2021
Prezentacja_z_18_maja_2021_(cz3).pdf 1.46MB Prezentacja z 25 maja 2021
Prezentacja_z_25_maja_2021_(cz4).pdf 1.22MB
- Pierwsza publikacja:
- 04.06.2021 08:43 Wojciech Jóźwicki
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Wojciech Jóźwicki
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Cykl webinariów: Standardowy maj | 2.0 | 27.02.2024 15:39 Wojciech Jóźwicki |
Cykl webinariów: Standardowy maj | 1.0 | 04.06.2021 08:43 Wojciech Jóźwicki |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP