Kolejny etap prac nad Modelem kompetencyjnym osób prowadzących audyt wewnętrzny
28.07.2023
Zaproszenie do współpracy i udziału w badaniu
IV etap prac Zespołu roboczego ds. Modelu kompetencyjnego osób prowadzących audyt wewnętrzny został ukończony.
Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości we współpracy z 45 przedstawicielami różnych typów jednostek sektora finansów publicznych przygotował mapę niezbędnych kompetencji pracowników audytu wewnętrznego. Kluczowe kompetencje zostały zidentyfikowane i zdefiniowane, a następnie przełożone na opisy zachowań, które posłużą do oceny poziomu opanowania danej kompetencji przy użyciu pięciostopniowej skali.
W ramach prac Zespołu wyodrębniliśmy łącznie 25 kompetencji, obejmujących obszary wiedzy, umiejętności „twardych”, umiejętności „miękkich” oraz predyspozycji osobistych i postaw. Zidentyfikowaliśmy 71 wskaźników behawioralnych (zachowań), które świadczą o opanowaniu kluczowych kompetencji. Zachowania te można zaobserwować w codziennej pracy osób prowadzących audyt wewnętrzny.
Naszym głównym celem jest opracowanie użytecznego i funkcjonalnego narzędzia, które wyraźnie określi wymagania i oczekiwania wobec osób prowadzących audyt, ułatwi samoocenę i identyfikację luk kompetencyjnych oraz wyeksponowanie mocnych stron pracownika, będzie pomocne przy sporządzaniu indywidualnych programów rozwoju zawodowego oraz usprawni proces rekrutacji. Zależy nam, aby model kompetencyjny był logiczny, łatwy w użyciu i dostosowany do potrzeb wszystkich użytkowników, niezależnie od wielkości organizacji czy charakteru prowadzonej działalności.
Zaproszenie do udziału w badaniu
Zapraszamy Państwa do udziału w ostatnim etapie prac nad Modelem kompetencyjnym osób prowadzących audyt wewnętrzny. W ramach tego etapu przeprowadzamy badanie mające na celu określenie oczekiwanego poziomu opanowania poszczególnych kompetencji dla kierownika komórki audytu wewnętrznego, audytora wewnętrznego i asystenta (osoby zatrudnionej lub pełniącej służbę w komórce audytu wewnętrznego, która wykonuje merytoryczne zadania i czynności, niezastrzeżone w przepisach prawa i Standardach dla kierownika komórki audytu wewnętrznego i audytora wewnętrznego, w tym osoby odbywającej praktykę, o której mowa w art. 286 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).
Prosimy o wypełnienie zamieszczonego na dole strony „Formularza MK”. Z perspektywy Państwa jednostki prosimy o wskazanie oczekiwanego poziomu zachowań dla każdego wskaźnika kompetencji, czyli poziomu, który jest faktycznie niezbędny do wykonania zadań audytu wewnętrznego w sposób skuteczny, najlepiej dostosowany do warunków i działalności jednostki. Prosimy o określenie poziomu oczekiwanego w odniesieniu do zadań realizowanych na poszczególnych stanowiskach, a nie w odniesieniu do zatrudnionych już pracowników. Oczekiwania nie powinny być ani nadmiernie wysokie ani zbyt niskie, powinny odzwierciedlać w poziomach wskaźników kompetencji (zachowaniach) faktyczne zapotrzebowanie organizacji. Uwzględniając specyfikę audytu wewnętrznego, jak i wymagania jednostek, zależy nam docelowo na znalezieniu w modelu kompetencyjnym odpowiedniego balansu odzwierciedlającego rzeczywiste potrzeby sektora publicznego.
Na tym etapie naszych prac chcemy z Państwa pomocą stworzyć wzorzec, który będzie punktem odniesienia dla przyszłych użytkowników Modelu kompetencyjnego. Wyznacznikami tego wzorca będą określane przez Państwa poziomy wskaźników kompetencji, czyli zachowania, którymi powinny charakteryzować się osoby prowadzące audyt wewnętrzny. Chcemy, aby Model kompetencyjny był skutecznym narzędziem wspierającym rozwój pracowników audytu wewnętrznego. Dlatego też Państwa udział w badaniu i udzielenie informacji z perspektywy Państwa jednostki będą niezwykle cenne dla dostosowania modelu do konkretnych potrzeb i oczekiwań w stosunku do poszczególnych stanowisk.
Konsultacje z interesariuszami audytu wewnętrznego
Zachęcamy Państwa, a szczególnie osoby prowadzące audyt wewnętrzny, do szerszych konsultacji „Formularza MK”. Mile widziane byłoby zainicjowanie przez audytorów spotkań z interesariuszami audytu wewnętrznego i poznanie ich opinii w zakresie oczekiwanych zachowań - poziomów wskaźników poszczególnych kompetencji. Niewątpliwie cenne byłoby dla nas uzyskanie informacji, która byłaby efektem Państwa wspólnych przemyśleń i wniosków. Z całą pewnością włączenie kierowników jednostek, członków komitetów audytu oraz pracowników komórek kadrowych w dyskusje na temat modelu kompetencyjnego stanowiłoby wartość dodaną dla opracowywanego Modelu kompetencyjnego.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że Model kompetencyjny nadal jest w fazie projektowania i zależy nam na jego dalszym doskonaleniu. Jesteśmy otwarci na konsultacje i będziemy niezwykle wdzięczni za wszelkie uwagi ogólne i sugestie dotyczące tego projektu. Dzięki Państwa wkładowi będziemy w stanie rozwijać Model kompetencyjny uwzględniając różnorodność jednostek sektora finansów publicznych, zależy nam bowiem na stworzeniu jak najbardziej efektywnego narzędzia, które spełni potrzeby sektora finansów publicznych.
Prosimy o nadsyłanie wypełnionych formularzy oraz ewentualnych uwag czy opinii na adres: kompetencjeaw@mf.gov.pl w terminie do dnia 1 września 2023 r.
Serdecznie zachęcamy do udziału w badaniu oraz do podzielenia się opiniami na temat projektowanego narzędzia.
Dziękujemy wszystkim Państwu za zaangażowanie i współpracę.
Materiały
Formularz MKFormularz_MK_27_07_2023.xlsx 0.09MB
- Pierwsza publikacja:
- 28.07.2023 12:16 Wojciech Jóźwicki
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Wojciech Jóźwicki
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Kolejny etap prac nad Modelem kompetencyjnym osób prowadzących audyt wewnętrzny | 2.0 | 07.08.2023 10:12 Wojciech Jóźwicki |
Kolejny etap prac nad Modelem kompetencyjnym osób prowadzących audyt wewnętrzny | 1.0 | 28.07.2023 12:16 Wojciech Jóźwicki |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP