W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

No 9-2024, M. Pałka: Rodzicielstwo i rynek pracy: child penalty w Polsce

MF Opracowania i Analizy No 9-2024

Obecnie jednym z najczęstszych wyjaśnień nierówności płciowych w krajach rozwiniętych jest kwestia rodzicielstwa. Wynika to z obserwacji, że pomimo stopniowego zanikania różnic w charakterystykach związanych z produktywnością, takich jak wykształcenie, nierówności płciowe utrzymują się na znaczącym poziomie. Za kluczowy uważa się tutaj moment narodzin pierwszego dziecka, po którym rodzice asymetrycznie dzielą swoje role opiekuńcze. Kobiety częściej rezygnują z pracy, co sprawia, że doświadczają większych kosztów rodzicielstwa w porównaniu z mężczyznami. Miarą tego zjawiska jest child penalty.

W tej pracy analizujemy wpływ rodzicielstwa na sytuację zawodową rodziców utrzymujących się z pracy najemnej, których pierwsze dziecko urodziło się w okresie od 2005 do 2012 roku. Nasze badanie pokazuje, że koszt związany z rodzicielstwem w dochodach i zatrudnieniu kobiet w Polsce jest znacząco większy w porównaniu z mężczyznami, utrzymuje się w czasie i rośnie wraz z liczbą posiadanych dzieci. Analizujemy również przestrzenny wymiar wpływu rodzicielstwa, dokumentując zależność pomiędzy wielkością child penalty a stopniem urbanizacji w Polsce. Pokazujemy, że jest ona nieliniowa w dochodach i ujemna w zatrudnieniu. W dyskusji nad wynikami skupiamy się na hipotezach związanych ze strukturą rynku pracy i normami kulturowymi.

Materiały

No 9-2024
No​_92024.pdf 0.98MB
{"register":{"columns":[]}}