W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czesi

Pierwsza migracja czeska na tereny Polski miała miejsce w połowie XVI wieku i związana była z prześladowaniami religijnymi Braci Czeskich.

Czesi to mniejszość narodowa, do której przynależność podczas przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zadeklarowało 2.833 obywateli polskich (wedle danych poprzedniego Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. liczebność mniejszości czeskiej wynosiła 386 osób), w tym: w województwie śląskim 580 osób (według Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. - 61), mazowieckim – 453 (według NSP 2002 r. – 37), dolnośląskim – 396 (według Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 47). Tradycyjne skupisko mniejszości czeskiej znajduje się w okolicach miejscowości Zelów (woj. łódzkie). Pierwsza migracja czeska na tereny Polski miała miejsce w połowie XVI wieku i związana była z prześladowaniami religijnymi Braci Czeskich. Następne fale migracji miały miejsce w pierwszej połowie XVII w., drugiej połowie XVIII w. i na początku XIX w. – ta ostatnia związana była z rozwojem przemysłu włókienniczego w Łodzi.

Główna organizacja:

  • Od 2010 r. działa Stowarzyszenie Czechów w Polsce. Ponadto, działalność społeczno-kulturalna osób należących do mniejszości czeskiej koncentruje się wokół Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie.

Największa impreza kulturalna:

  • coroczny konkurs przedszkolnych zespołów teatralnych

Język czeski

Język czeski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Obecnie do zapisu używany jest alfabet łaciński. Język czeski posiada status języka urzędowego w Czechach. Na świecie posługuje się nim około 12 mln osób, z których większość mieszka w Czechach. Duża liczba użytkowników tego języka mieszka także w USA, Kanadzie, Niemczech, na Słowacji, we Francji oraz w Polsce. Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. w Polsce posługiwanie się językiem czeskim w kontaktach domowych zadeklarowało 1451 osób.

Czesi zamieszkują przede wszystkim okolice Zelowa w powiecie bełchatowskim i są potomkami uchodźców religijnych, którzy opuścili Czechy w XVIII wieku.

Kultura i język czeski są propagowane w Polsce dzięki Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie oraz Stowarzyszeniu Czechów w Polsce. Od 2012 r. w Zelowie działa Klub Czeski, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mają kontakt z językiem w literaturze i filmie.

Materiały

Alfabet czeski
Alfabet​_czeski 1.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}