W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wygląda dialog Prezesa PAA z inwestorami? PAA publikuje podstawowe wytyczne

21.01.2025

Państwowa Agencja Atomistyki wydała Politykę dialogu Prezesa PAA z inwestorami planującymi wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającej na budowie obiektu jądrowego.

Polityka dialogu Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z inwestorami planującymi wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającej na budowie obiektu jądrowego

Wydana przez PAA „Polityka dialogu…” opisuje zasady i formę dialogu Prezesa PAA z inwestorami planującymi budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Dokument zawiera szereg informacji dla potencjalnych wnioskodawców, tak aby proces wydawania przez Prezesa PAA zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej przebiegł efektywnie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa jądrowego.

Jaki dialog? Podstawowe zasady

  • Wzajemna transparentność – strony dialogu informują się o planach dotyczących działań związanych z inwestycją, ustalają kanały komunikacji, spotkania oraz omawiają rezultaty tych działań.
  • Przewidywalność działań – inwestor z wyprzedzeniem informuje o planach złożenia wniosku o wydanie opinii Prezesa PAA oraz o wszystkich innych przedsięwzięciach mogących angażować Agencję.
  • Działania prowadzone w ramach dialogu muszą być zgodne z zasadami w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz zapobiegania konfliktowi interesów,
  • Dokumentowanie prowadzonego dialogu – z zachowaniem ochrony informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa i innych informacji ustawowo chronionych.

Formy dialogu

Jedną z dobrowolnych form dialogu inwestorów z polskim dozorem jądrowym są opinie Prezesa PAA. Zasadniczo możemy je podzielić na:

  • ogólne opinie Prezesa PAA dotyczące planowanych rozwiązań organizacyjno-technicznych w przyszłej działalności oraz projektów dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem, polegającej na budowie, rozruchu, eksploatacji lub likwidacji elektrowni jądrowej. Zakres tych opinii jest uzależniony od wnioskodawcy. Agencja publikuje ogólne opinie Prezesa PAA na swojej stronie internetowej. LINK: https://www.gov.pl/web/paa/wydane-ogolne-opinie-prezesa-paa.
  • wyprzedzające opinie dotyczące planowanej lokalizacji obiektu jądrowego albo określonych aspektów lokalizacji obiektu jądrowego składane przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.

Dialog pomiędzy inwestorami a dozorem jądrowym może się odbywać także poprzez spotkania, m.in. spotkania techniczne wstępne, spotkania statusowe, operacyjne oraz techniczne robocze. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w Polityce dialogu Prezesa PAA z inwestorami planującymi wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającej na budowie obiektu jądrowego, którą publikujemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Materiały

Polityka dialogu Państwowej Agencji Atomistyki Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z inwestorami planującymi wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące polegającej na budowie obiektu jądrowego
Polityka​_dialogu​_Prezesa​_PAA​_z​_inwestorami​_planującymi​_budowę​_OJ.pdf 6.74MB
{"register":{"columns":[]}}