W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna

14.10.2021

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Biuletynu Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna. W bieżącym numerze kontynuujemy tematykę związaną z obchodami jubileuszu 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie przypadającego we wrześniu bieżącego roku. Przedstawiamy także projekt edukacyjny „Szkolna Radonowa Mapa Polski” zrealizowany przez Fundację FORUM ATOMOWE w roku szkolnym 2020/2021.

Na okładce na niebieskim tle nr 3 biuletynu oraz tytuł Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna

Numer otwiera wywiad redaktora naczelnego z Andrzejem Cholerzyńskim, byłym, długoletnim dyrektorem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP), nadzorującym KSOP. Dyrektor dzieli się swoimi wspomnieniami, obserwacjami i opiniami z ponad 45 lat pracy z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

W bieżącym numerze polecamy artykuły:

  • „Współpraca operatora składowiska z władzami i mieszkańcami Gminy Różan” –– opisujący współpracę ZUOP jako operatora KSOP z władzami i mieszkańcami Gminy Różan. Autorzy przedstawiają długoletni proces budowania zaufania i relacji społecznych. Podstawą do nawiązania kontaktów z mieszkańcami były przejrzyste działania, regularne informowanie społeczności o funkcjonowaniu składowiska odpadów promieniotwórczych. KSOP poza lokalna, społeczną kontrolą, podlega również nadzorowi w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej ze strony Państwowej Agencji Atomistyki.
  • „Dozór jądrowy Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie” –– omawiający zadania realizowane w ramach dozoru nad KSOP w Różanie, przez Prezesa i inspektorów dozoru jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki. Autor szczegółowo opisuje, jakie aspekty eksploatacji KSOP są przedmiotem inspekcji dozorowych prowadzonych w KSOP, jaki jest zakres takich inspekcji i jakie są ewentualne sankcje.
  • „Monitoring radiologiczny na terenie i w otoczeniu Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych” –– dotyczący wyników i wniosków z kilkuletnich badań monitoringu radiologicznego terenu i otoczenia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.
  • „Szkolna Radonowa Mapa Polski – projekt edukacyjny Fundacji Forum Atomowe” –– przedstawiający inicjatywę Fundacji Forum Atomowe, która zrealizowała projekt edukacyjny na temat radonu. Zaangażowani w projekt uczniowie wykonali pomiary stężenia promieniotwórczego  radonu w budynkach szkół. Celem projektu było zwiększenie świadomości występowania naturalnych źródeł promieniowania jonizującego, a w szczególności – wpływu radonu na zdrowie, oraz praktyczne zapoznanie uczniów z szeroko pojętą dozymetrią promieniowania i ochroną radiologiczną.

Materiały

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna nr 3/2021
Biuletyn21​_3-final.pdf 23.12MB
{"register":{"columns":[]}}