W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dominikana

Krótki opis gospodarki i jej struktury
  • System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Według danych Banku Światowego, Dominikana była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Ameryce Łacińskiej w ciągu ostatnich 50 lat. Chociaż wzrost realnego PKB w 2023 r. wyniósł zaledwie 2,%, tempo wzrostu było nadal wyższe niż średnia dla Ameryki Łacińskiej.  Rząd w dalszym ciągu stosuje duże subsydia dla różnych sektorów gospodarki, takich jak sektor energii elektrycznej i węglowodory. Wysiłki rządu na rzecz walki ze skutkami inflacji utrzymały gospodarkę na ścieżce wzrostu, a prognozy wzrostu PKB na 2024 r. wynoszą 5 proc.

Dominikana jest jednym z najbardziej narażonych krajów na skutki zmian klimatycznych, choć odpowiada za zaledwie 0,07 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Jako małe rozwijające się państwo wyspiarskie, Republika Dominikany doświadcza ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak burze, powodzie, susze, pożary lasów i podnoszenie się poziomu mórz. Rząd podejmuje działania, zarówno na szczeblu krajowym, jak i w koordynacji ze społecznością międzynarodową, w celu złagodzenia skutków zmian klimatu.

  • Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB
  • Polityka kursowa,

Jedno peso dominikańskie (DOP) dzieli się na 100 centavos. 1 USD  to  60,43 DOP, zaś 1 PLN to 14,85 DOP (kurs z 11.12.2024).

  • Surowce i technologie krytyczne,
  • Główne bogactwa naturalne

Dominikana ma bogate pokłady surowców mineralnych takich jak: nikiel, złoto, srebro, platyna, boksyty, rudy żelaza, węgiel, ropę naftową, azbest, chrom, miedź, uran, tytan, i gaz ziemny. Starymi metodami wydobywa się również Larimar - bardzo rzadki i wartościowy kamień szlachetny koloru niebieskiego, który występuje tylko w Republice Dominikańskiej.

  • Stan infrastruktury,

Infrastruktura komunikacyjna na Dominikanie jest dobrze rozwinięta. Ruch pasażerski i transport towarów odbywa się głównie drogą lądową. Sieć drogowa wynosi 19 705 km, w tym 9 872 km dróg asfaltowych i 9 833 km nieutwardzonych. Ponadto istnieje ok. 14 tys. km dróg lokalnych. Do każdego z ważniejszych miast kraju można dotrzeć jedną z pięciu głównych autostrad.

Sieć kolejowa obejmuje 142 kilometry państwowej kolei szerokotorowej. Istnieje ponadto 757 km kolei wąskotorowej, prywatnej, używanej do transportu trzciny cukrowej.

W stolicy kraju, Santo Domingo, funkcjonują 2 linie metra. Numer 1 ma 14,5 km długości i przecina miasto z południa na północ, numer 2, którą uruchomiono w 2012 roku, całkowicie podziemna, ma 34 km i przecina Santo Domingo ze wschodu na zachód.

Najważniejsze porty Dominikany to: Santo Domingo, Haina, Boca Chica oraz Puerto Plata. Haina i Boca Chica, położone nieopodal stolicy, specjalizują się w obsłudze kontenerów.

Najwięcej pasażerów przyjmuje międzynarodowe lotnisko w Punta Cana (czartery). Następnym co do wielkości jest port lotniczy Las Américas obsługujący stolicę. Pozostałe lotniska to: Puerto Plata, Santiago, La Romana, Samaná y Barahona.

  • Kalendarz dni wolnych od pracy
  • 1 stycznia - Nowy Rok
  • 4 stycznia - Święto Trzech Króli
  • 21 stycznia - Święto Matki Bożej z Altagracia (Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany)
  • 26 stycznia - rocznica urodzin Juana Pablo Duarte
  • 27 lutego - Święto Niepodległości
  • 2 kwietnia – Wielki Piątek
  • 1 maja - Święto Pracy
  • 3 czerwca - Boże Ciało
  • 16 sierpnia - Święto Odzyskania Państwowości
  • 24 września - Święto Matki Bożej Miłosiernej
  • 6 listopada - Dzień Konstytucji
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie
Podstawowe dane makroekonomiczne (tabela za rok poprzedni i prognozy na rok bieżący i następny)

Podstawowe dane makroekonomiczne USD

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (ceny bieżące w mld USD) w mld USD

126.24

135.54

145.4

PKB (PPP)

290.35

312.57

334.29

Stopa wzrostu PKB (realna)

2.4

5.1

5

PKB per capita (nominalne) w tys. USD

11.37

11.69

12.45

PKB per capita (PPP w tysiącach USD)

27.11

28.95

30.71

Stopa inflacji (CPI)

3.6

3.7

4

Stopa bezrobocia

5.3

6

6

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

Fitch: BB-

S&P: BB

Moody’: Ba3positiva

Fitch: BB-

S&P: BB

Moody’s: Ba3positiva

Fitch:

BB-

S&P: BB

Moody’s: Ba3positiva

 

Deficyt i nadwyżki budżetowe

3.25%

-

-

Dług publiczny (% PKB)

60

59.2

58.1

Dane demograficzne

 

Dane demograficzne (aktualne)

                 Liczba ludności (w tys.) (2024)

     10.800.000 

Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe)

-

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

-

                Poziom ubóstwa (2022)

 

Współczynnik Giniego  2022)

37.0

Współczynnik HDI (2023)

82

Handel zagraniczny i inwestycje
  • Najważniejsi partnerzy handlowi,​​​​​​
  • Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe,
  • Główni inwestorzy,

Wartość BIZ to 4.010,4 mln USD, z czego 37,9% przypada na USA, Meksyk (9.8%), Kanadę (9.1%) i Hiszpanię (8.6%).

  • Główne kierunki inwestycji zagranicznych.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) odgrywają ważną rolę w gospodarce Republiki Dominikany, która historycznie należy do największych odbiorców BIZ na Karaibach. Rząd RD aktywnie zabiega o BIZ stosując zwolnienia podatkowe i zachęty w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestycji, zwłaszcza w sektorze turystyki i energii odnawialnej. Najwięcej zainwestowano w sektory: turystyki, nieruchomości, telekomunikacji, stref wolnego handlu, górnictwa i finansów. W ostatnich latach coraz więcej inwestuje się również w produkcję filmową.

 Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym (opisowo)

Dominikana jest stroną Umowy o Partnerstwie Gospodarczym zawartej pomiędzy Unią Europejską i państwami CARIFORUM. Jest również członkiem organizacji międzynarodowych, między innymi takich jak: Światowa Organizacja Handlu, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Państw Amerykańskich, Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów,  System Integracji Środkowoamerykańskiej, Latynoamerykański System Gospodarczy oraz Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek.

Pozycja kraju w rankingach (w tabelce)

Pozycja kraju w rankingach

 

 

 pkt

 pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

35

 108

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

22.4

 29

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

 62.9

 -

Relacje dwustronne
  • Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

W mln EUR

2021

2022

2023

Export PL do RD

36,6

46,7

49,8

Import PL z RD

56,7

44,4

38,2

Saldo obrotów PL z RD

- 20

2

11,6

  • Relacje z UE

W świetle danych za 2023 r. Dominikana zajmuje 74 miejsce pod względem wielkości obrotów handlowych z UE (80 miejsce w imporcie i 68 w eksporcie). UE dla Dominikany jest 3, po USA i Chinach, partnerem handlowym (3, po USA i Chinach pod względem importu i 4, pod względem eksportu).

  • Baza traktatowa

Ramy współpracy Polski z Republiką Dominikany określa Umowa o Partnerstwie Gospodarczym (Economic Partnership Agreement – EPA), podpisana przez kraje członkowskie UE z krajami CARIFORUM w 2008 r.

 


Data aktualizacji: Grudzień 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}