W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nikaragua

Krótki opis gospodarki i jej struktury
  • System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Sytuacja makroekonomiczna Nikaragui pozostaje stabilna, dzięki dyscyplinie finansów publicznych, zrównoważonemu zadłużeniu, rekordowo wysokim rezerwom walutowym w wysokości 5 miliardów dolarów oraz dobrze skapitalizowanemu sektorowi bankowemu. Rozwój gospodarczy kraju bazuje na silnej konsumpcji prywatnej napędzanej przekazami pieniężnymi (ok. 4,7 mld USD w 2023 r.)  i eksportem (złoto, tekstylia, żywność). Jednakże wszechobecna inwigilacja nie sprzyja działalności gospodarczej. Nikaragua nadal zawiesza konstytucyjnie gwarantowane prawa obywatelskie, przetrzymuje więźniów politycznych, konfiskuje własność prywatną i lekceważy praworządność, tworząc nieprzewidywalny klimat inwestycyjny. Inwestorzy powinni zachować daleko idącą ostrożność.

W 2024 r. spodziewany jest wzrost gospodarczy na poziomie 4% PKB, co daje Nikaragui miejsce w czołówce w regionie Ameryki Środkowej. W stosunku do 2023 r. nastąpił dalszy spadek inflacji (4,8% w 2024 i 4% w 2025), ale nie przekłada się to na wzrost płacy minimalnej ani spadek cen koszyka dóbr i usług.

  • Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB

Gospodarka Nikaragui jest w dużym stopniu uzależniona od przekazów pieniężnych z USA, które wzrosły do nowego rekordu 4,7 miliarda dolarów w 2023 roku – czyli około 30 procent PKB Nikaragui. Znacząco udział w PKB kraju ma sektor usług, przemysł i rolnictwo. Nikaragua ma bogate zasoby ziemi uprawnej. Większość gospodarstw jest niewielka obszarowo i mało wydajna, a pola są słabo nawodnione. Rolnictwo zdominowane jest przez uprawy kawy (trzeci po Hondurasie i Gwatemali producent w Ameryce Centralnej), bananów i trzciny cukrowej. Hodowla bydła i produkcja mleczna od kilku lat odnotowują systematyczny wzrost, głównie dzięki eksportowi do krajów objętych umowami o wolnym handlu.

Przemysł zdominowany jest przez sektor montażowo-wytwórczy „maquila”, nastawiony przede wszystkim na produkcję tekstyliów i elektrycznych części samochodowych.

  • Polityka kursowa,

Oficjalna walutą Nikaragui jest kordoba nikaraguańska

1 kordoba = 100 centavos (1 USD = 37 NIO; stan na 15.01.2025 r.)

Główne bogactwa naturalne

Złoto, srebro, miedź, wolfram, ołów, cynk, drewno, organizmy morskie.

  • Stan infrastruktury,

Nikaragua dysponuje 4 lotniskami międzynarodowymi, m.in. w Managui i na Corn Island. Sieć drogowa liczy 19 137 km, z czego tylko niewiele ponad 2000 km to drogi asfaltowe.

Najważniejsze porty morskie znajdują się w Bluefields i El Rama na wybrzeżu M. Karaibskiego oraz Corinto nad Pacyfikiem. Dostęp do Internetu posiada 4% ludności.

  • Kalendarz dni wolnych od pracy

1 stycznia – Nowy Rok; 1 lutego – Dzień Lotnictwa Wojskowego; 1 maja – Święto Pracy; 27 maja – Dzień Sił Zbrojnych; 19 lipca – Dzień Wyzwolenia; 14 września – Rocznica bitwy pod San Jacinto; 15 września – Dzień Niepodległości; 2 listopada – Wszystkich Świętych; 25 grudnia – Boże Narodzenie. Święta ruchome: Wielki Czwartek, Wielki Piątek.

Podstawowe dane makroekonomiczne (tabela za rok poprzedni i prognozy na rok bieżący i następny)

Podstawowe dane makroekonomiczne USD

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (ceny bieżące w mld USD)

17.84

 19.41

 20.96

PKB (PPP)

56.7

60.37

63.81

Stopa wzrostu PKB (realna)

4.6

 4

3.8 

PKB per capita (nominalne)

2.67

 2.88

 3.07

PKB per capita (PPP w tysiącach USD)

8.49 thousand

8.95

 9.36

Stopa inflacji (CPI)

 8.4

 5

 4

Stopa bezrobocia

 7.2

 6.8

 6.4

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

Fitch: B-

S&P: B

MOODYs: B3

Fitch: B

S&P: B+

MOODYs: B2

Fitch: B

S&P: B+

Deficyt i nadwyżki budżetowe

 

 

 

Dług publiczny (% PKB)

41.7

39.3

38.2

Dane demograficzne

 

Dane demograficzne (aktualne)

 

Liczba ludności (w tys.)

           6.823.613

Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe)

S/N

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

S/N

Poziom ubóstwa (2014)

3.9%

Współczynnik Giniego  (2014)

46.2

Współczynnik HDI

   130

Handel zagraniczny i inwestycje
  • Najważniejsi partnerzy handlowi,

Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Nikaragui – są źródłem 30% nikaraguańskiego importu i miejscem docelowym 55% nikaraguańskiego eksportu.

  • Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe (dane MICI),
  • Główni inwestorzy,
  • Główne kierunki inwestycji zagranicznych.
  • Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym (opisowo)

Nikaragua jest stroną Strefy Wolnego Handlu CAFTA-DR między państwami AŚ, USA i Dominikaną oraz traktatów o wolnym handlu z Meksykiem i Panamą. Wycofała się z umowy o wolnym handlu z Tajwanem w 2021 r. W lutym 2007 r. wstąpiła do Boliwariańskiej Alternatywy dla Ameryki (ALBA), inicjatywy powołanej przez byłego prezydenta Wenezueli H. Chaveza. Rząd Nikaragui wykorzystuje ALBA i ścisłe związki z Wenezuelą do finansowania inwestycji publicznych i zwiększania roli partii FSLN w gospodarce. Nikaragua przystąpiła do Inicjatywy Pasa i Szlaku ChRL w styczniu 2022 r., a w styczniu 2024 r. podpisała umowę o wolnym handlu.

Nikaragua jest członkiem następujących porozumień i organizacji międzynarodowych: ALBA, BCIE, CACM, FAO, G-77, IADB, IAEA, IBRD, ICAO, ICRM, IDA, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, IOM, IPU, ITSO, ITU, ITUC, LAES, LAIA (obserwator), MIGA, NAM, OPANAL, OPCW, PCA, PetroCaribe, RG, SICA, UN, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UPU, WCO, WHO, WIPO, WMO, WTO. W listopadzie 2021 r. Nikaragua wystąpiła z Organizacji Państw Amerykańskich.​​​​​​

Pozycja kraju w rankingach (w tabelce)

Pozycja kraju w rankingach

 
 

 pkt

 pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

17

 172

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

16.9

 30

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

 

 53.4

 

Relacje dwustronne
  • Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

W chwili obecnej nie ma znaczących polskich inwestycji bezpośrednich w Nikaragui.

  • Relacje Nikaragui z UE

Podstawą prawną współpracy Nikaragui z UE jest „Umowa ustanawiająca stowarzyszenie między Unią Europejską i jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Ameryką Środkową, z drugiej strony (Honduras, Nikaragua, Panama, Kostaryka, Salwador, Gwatemala) z 29.06.2012 r.

  • Baza traktatowa

Polska nie ma dwustronnej umowy gospodarczej z Nikaraguą

      Obowiązuje:

  • Podstawą prawną współpracy Nikaragui z UE jest „Umowa ustanawiająca stowarzyszenie między Unią Europejską i jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Ameryką Środkową, z drugiej strony (Honduras, Nikaragua, Panama, Kostaryka, Salwador, Gwatemala) z 29.06.2012 r.


Data aktualizacji: Grudzień 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}