W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Honduras

Krótki opis gospodarki i jej struktury
  • System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Honduras dzięki strategicznemu położeniu, bogatym zasobom naturalnym, wykwalifikowanej sile roboczej ma duży potencjał rozwoju. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) realny PKB Hondurasu wzrósł w 2021 r. o 12,5 proc., co stanowi odbicie po niszczycielskich skutkach pandemii COVID-19 i huraganów w 2020 r. Według danych MFW w 2023 r. gospodarka wzrosła o 3,6 %.

  • Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB
  •  
  • Polityka kursowa,

Rząd Hondurasu stosuje kurs pełzający. Rezerwy dewizowe gromadzone są w USD. Waluta: 1 lempira = 100 centavos (1 USD = 25,22 HNL; stan na 12.12.2024 r.).

  • Surowce i technologie krytyczne,
  • Główne bogactwa naturalne

Drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, antymon, ruda żelaza, węgiel kamienny, ryby, energia wodna.

  • Stan infrastruktury,

Honduras dysponuje czterema lotniskami międzynarodowymi: w Comayagüela, San Pedro Sula, La Ceiba i na wyspie Roatan. Lotnisko w stolicy kraju zostało w 2021 r. przekształcone w lotnisko dla lotów krajowych oraz międzynarodowych lotów prywatnych.

Sieć drogowa liczy 15 400 km, z czego tylko niewielką część stanowią drogi asfaltowe. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, sieć kolejowa Hondurasu liczy 975 km. Znajduje się ona w większości na północnym wybrzeżu, gdzie wykorzystywana jest do transportu lokalnego i turystycznego.

Na wybrzeżu atlantyckim znajduje się 5 portów: Puerto Cortés, Puerto Castilla, La Ceiba, Roatán i Tela. Po stronie Pacyfiku funkcjonuje port San Lorenzo. Puerto Cortés jest obecnie jednym z najważniejszych portów towarowych Ameryki Środkowej i jedynym w tym regionie głębokowodnym portem morskim.

Wody śródlądowe liczą 465 km; są przeważnie dostępne tylko dla niewielkich jednostek.

  • Kalendarz dni wolnych od pracy
  • 1 stycznia – Nowy Rok;
  • 14 kwietnia – Dzień Ameryk;
  • 1 maja – Święto Pracy;
  • 15 września – Dzień Niepodległości;
  • 3 października – Dzień Żołnierza;
  • 12 października – Dzień Kolumba;
  • 21 grudnia – Dzień Sił Zbrojnych;
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie.
  • Święta ruchome: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielki Poniedziałek.
Podstawowe dane makroekonomiczne (tabela za rok poprzedni i prognozy na rok bieżący i następny)

 

Podstawowe dane makroekonomiczne USD

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (ceny bieżące w mld USD) w mld USD

34.23

36.74

38.98

PKB (PPP)

76.42

81.06

85.42

Stopa wzrostu PKB (realna)

3.6

3.6

3.5

PKB per capita (nominalne) w tys. USD

3.27

3.45

3.59

PKB per capita (PPP w tysiącach USD)

7.3

7.6

7.88

Stopa inflacji (CPI)

5.2

4.7

4.5

Stopa bezrobocia

8.1

8

8

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

S&P: BB-

S&P: BB-

-

Deficyt i nadwyżki budżetowe

-

-

-

Dług publiczny (% PKB)

45

43.9

43.2

Dane demograficzne

 

Dane demograficzne (aktualne)

                 Liczba ludności (w tys.) (2024)

     10.660.000

Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe)

-

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

-

                Poziom ubóstwa (2019)

12.7

Współczynnik Giniego  (2019)

48.2

Współczynnik HDI  (2023)

138

 

 

Handel zagraniczny i inwestycje
  • Najważniejsi partnerzy handlowi,

 

  • Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe,

Główne towary eksportowe Hondurasu to: kawa, odzież, krewetki, wiązki samochodowe, cygara, banany, złoto, olej palmowy, owoce, homary i drewno. Główni partnerzy eksportowi Hondurasu to: Stany Zjednoczone, Niemcy, Belgia, Salwador, i Holandia.

Do Hondurasu importuje się sprzęt komunikacyjny, maszyny i pojazdy, surowce przemysłowe, chemikalia, paliwa i żywność. Główni partnerzy importowi Hondurasu to: Stany Zjednoczone, Gwatemala, Chiny, Meksyk i Salwador.

W 2022 r. eksport wzrósł o 17,3%, podczas gdy import o 14,9% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost importu związany jest ze wzrostem cen głównych produktów importowych, takich jak paliwa oraz żywność i napoje. Został on jednak częściowo zrekompensowany wzrostem eksportu obejmującym głównie banany, kawę i olej palmowy.

  • Główni inwestorzy,

 

  • Główne kierunki inwestycji zagranicznych.
Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym (opisowo)

Honduras jest stroną Strefy Wolnego Handlu CAFTA-DR między państwami AŚ, USA i Dominikaną oraz traktatów o wolnym handlu z Meksykiem i Tajwanem.

Honduras jest członkiem następujących porozumień i organizacji o charakterze gospodarczym: BCIE, CACM, CEPAL, FAO, G-77, IADB, IBRD, IDA, IFAD, IFC, ILO, IMF, LAES, ALADI (obserwator), MIGA, OAS, UNCTAD, UNIDO, UNWTO, WB, WCO, WIPO, WTO.

W 2004 r. Honduras przystąpił do strefy wolnego handlu CAFTA-DR Ameryki Środkowej z USA i Dominikaną (traktat wszedł w życie w 2006 r.). Układ zniósł stawki celne na wiele produktów, zliberalizował rynek usług oraz stworzył przejrzyste reguły dot. inwestycji zagranicznych, ochrony własności intelektualnej, procedur celnych, handlu elektronicznego, przepisów fitosanitarnych i mechanizmów rozwiązywania sporów. CAFTA-DR ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, jako że 2/3 wymiany handlowej odbywa się z państwami-stronami układu. Ponadto, Honduras jest stroną umów o wolnym handlu z Meksykiem i Tajwanem, negocjowane są umowy z Chile, Kanadą i CARICOM. Jest również stroną Umowy Stowarzyszeniowej UE-AŚ.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Jako członek Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA), Honduras utrzymuje wielopłaszczyznowe stosunki z UE (dialog polityczny, współpraca gospodarcza).

W maju 2010 r. w ramach odbywającego się w Madrycie szczytu UE-AŚ, Honduras, wraz z pozostałymi krajami regionu, podpisał tekst Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Porozumienie obejmuje aspekty polityczne i gospodarcze oraz współpracę na rzecz rozwoju. W wymiarze gospodarczym układ ustanawia obszar wolnego handlu w zakresie produktów przemysłowych i obniżenie taryf celnych dla niektórych towarów rolnych (banany, mięso, ryż).

W świetle danych za rok 2023 Honduras jest dla UE na 96 miejscu pod względem obrotów handlowych (78 miejsce w imporcie i 111 miejsce w eksporcie).  Udział Hondurasu w imporcie i eksporcie UE jest bliski 0,1%.

W 2023 r., w porównaniu do 2022 r., import UE z Hondurasu spadł o 13,5% i osiągnął poziom ok. 1,34 mld EUR. Eksport UE do Hondurasu wzrósł w tym okresie o 3,1% do poziomu 702 mln EUR. UE dla Hondurasu jest na 3 miejscu, po USA i Chinach, pod względem wielkości obrotów handlowych (na 6 miejscu pod względem importu i na 2 miejscu, po USA, pod względem eksportu). W 2023 r. udział importu z UE w ogólnym imporcie Hondurasu wyniósł 4,8%, a w przypadku eksportu Hondurasu, współczynnik ten wyniósł 23,5%.
​​​​​​

Pozycja kraju w rankingach (w tabelce)

 

Pozycja kraju w rankingach

 

 

 pkt

 pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

23

 154

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

16.7

 31

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

 58.6

 -

Relacje dwustronne
  • Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

W mln EUR

2021

2022

2023

Export PL do Hondurasu

4,6

4,8

3,6

Import PL z Hondurasu

23,5

36,5

37,4

Saldo obrotów PL z Hondurasem

- 19

-32

- 34

Gospodarcze umowy dwustronne

Relacje gospodarcze z Hondurasem reguluje Umowa Stowarzyszeniowa UE-AŚ z 2012 r.


Data aktualizacji: grudzień 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}