Straty w mieniu komunalnym gmin
Program usuwania skutków klęsk żywiołowych. Pomoc dla jednostek samorządu terytorialnego.
Procedura ubiegania się o dotacje
Tryb i sposób przyznawania, wydatkowania i rozliczania dotacji z rezerwy celowej poz. 4, oprócz przepisów powszechnie obowiązujących (ustawa o finansach publicznych) regulują: wytyczne w sprawie zasad i trybu uruchamiania środków budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych (dalej wytyczne) zatwierdzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 13 kwietnia 2021 r. (wytyczne stanowią załącznik nr 1).
Tryb przyznawania przedmiotowych dotacji obwarowany jest spełnieniem przez wnioskodawcę kilku obligatoryjnych przesłanek, takich jak:
- jednostka może otrzymać dotację na dofinansowanie zadań własnych w zakresie usuwania skutków zdarzeń o znamionach klęsk żywiołowych, jeżeli straty wywołane klęską żywiołową są nie mniejsze niż 5% wykonanych dochodów własnych jednostki za rok bezpośrednio poprzedzający rok wystąpienia klęski żywiołowej;
- wysokość dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania, chyba że ustawa stanowi inaczej;
- dotacja nie będzie udzielona, jeżeli wartość zadania po przetargu na realizację zadania podlegającego dofinansowaniu, jest mniejsza niż 50 000 zł;
- Wartość dotacji nie może być niższa niż 40 tysięcy złotych.
Każdorazowo, decyzję o objęciu zadania dofinansowaniem, po jego przedstawieniu przez właściwego Wojewodę podejmuje dysponent rezerwy celowej, jakim jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zadania objęte programem usuwania skutków klęsk żywiołowych realizowane są przez samorządy na ich wniosek jako zadania własne. Podstawą do ubiegania się o dotację, jest pozytywna weryfikacja strat spowodowanych przez zdarzenia noszące znamiona klęski żywiołowej, dokonana przez komisję powołaną przez Wojewodę Lubelskiego oraz zabezpieczenie w budżecie jednostki, kwoty udziału własnego zadania na poziomie co najmniej 20%.
Postępowanie o przyznanie o dotacji
Podstawą ubiegania się o dotacje na odbudowę lub remont obiektu budowlanego stanowiącego własność jednostki samorządu terytorialnego jest zniszczenie go lub uszkodzenie wskutek zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej.
Kolejność postępowania:
- Po powzięciu informacji o zniszczeniach spowodowanych zdarzeniem noszącym znamiona klęski żywiołowej Wójt/ Burmistrz/Prezydent/Starosta informuje niezwłocznie (pismem) Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubelskiego o zaistnieniu zjawiska i wystąpieniu strat w mieniu Gminy/ Starostwa oraz o powołaniu komisji, która przystąpi do szacowania powstałych strat.
W razie wątpliwości Komisja powołana przez Wojewodę Lubelskiego do weryfikacji strat w mieniu komunalnym jst może zażądać zaświadczenia z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że takowe zdarzenie noszące znamiona klęski żywiołowej wystąpiło w terminie i lokalizacji wskazanej przez jst. - Komisja powołana przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta lub Starostę dokonuje szacunku strat i sporządza protokół wg wzoru stanowiącego załącznik nr 2 oraz sporządza dokumentację fotograficzną strat.
- Protokół wraz z dokumentacją fotograficzną zostaje przekazany do Wojewody Lubelskiego w celu zweryfikowania go przez komisję wojewódzką.
- O terminie dokonania weryfikacji przewodniczący komisji lub jej sekretarz informują zainteresowaną jst.
- Z przeprowadzonej weryfikacji komisja wojewódzka sporządza stosowny protokół, a wartość zweryfikowanych strat porównuje do dochodu własnego jst zrealizowanego w roku poprzedzającym powstanie zniszczeń.
- Jeżeli wysokość strat wywołanych klęską żywiołową jest nie mniejsze niż 5% wykonanych dochodów własnych jednostki za rok bezpośrednio poprzedzający rok wystąpienia klęski żywiołowej, ma ona prawo ubiegać się o dotację zgodnie z wytycznymi.
Komórka organizacyjna załatwiająca sprawę
Wydział Środowiska i Rolnictwa
Oddział ds. środowiska i gospodarki wodnej
20-914 Lublin, ul. Spokojna 4
tel.: 81 74 24 318
e-mail: sir@lublin.uw.gov.pl
Dni i godziny urzędowania:
poniedziałek – piątek 7:30 – 15:30
Materiały
Załącznik nr 1: Wytyczne w sprawie zasad i trybu uruchamiania środków budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych (dalej wytyczne) zatwierdzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 13 kwietnia 2021 r.Załącznik nr 2: Wzór protokołu dokumentującego ustalenia komisji szacującej straty