Standard Interfejsu Rejestrów Akcjonariuszy
SIRA czyli Standard Interfejsu Rejestrów Akcjonariuszy to inicjatywa grupy podmiotów prowadzących elektroniczne rejestry akcjonariuszy oraz szerokiego grona partnerów zainteresowanych transformacją cyfrową sektora finansów. Jej celem jest opracowanie i rozwój jednolitych technicznych warunków funkcjonowania systemów, pozwalających akcjonariuszom dysponować akcjami w rejestrach elektronicznych.
Inicjatywa SIRA jest co do zasady otwarta, czyli neutralna technologicznie i rynkowo. Z SIRA może korzystać każdy podmiot uprawniony do prowadzenia rejestrów akcjonariuszy oraz każdy dostawca aplikacji do obsługi rejestrów akcjonariuszy.
Podmioty wdrażające SIRA, które przygotowały założenia o charakterze normalizacyjnym konkurują. Korzystają jednak z okazji do współdziałania m.in. w ramach platformy komunikacji, którą jest grupa robocza ds.rejestrów rozproszonych i blockchain działająca przy KPRM (d. ministerstwo cyfryzacji). To modelowy sposób współpracy interesariuszy rynku z państwem, by zapewnić warunki dla rozwoju zastosowań technologii przełomowych, do których należy blockchain.
Link do dokumentu pełny opis inicjatywy SIRA (plik SIRA_opis-inicjatywy.pdf)
Obowiązkowa dematerializacja akcji
Od 1 marca 2021 r. w wyniku nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych z 30 sierpnia 2019 r. istotnej zmianie ulegnie forma akcji nienotowanych spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych. Dotychczasowe akcje wyemitowane w formie papierowej zostaną przekształcone w zapisy elektroniczne („zdematerializowane”) w rejestrach prowadzonych przez domy maklerskie, banki powiernicze, a w szczególnych przypadkach przez KDPW.
W Polsce do prowadzenia elektronicznych rejestrów akcjonariuszy uprawnionych jest kilkadziesiąt podmiotów. W konsekwencji osoba posiadająca akcje różnych spółek, może być zmuszona do korzystania z kilku aplikacji w celu kontrolowania swoich aktywów. Dzięki SIRA, na wzór Open Bankingu, możliwe będzie monitorowanie wszystkich aktywów w ramach jednej aplikacji.
Dostęp do aplikacji w telefonie
Aby korzystać z tego rozwiązania, akcjonariusze podczas składania dokumentów akcji zarejestrują unikalny identyfikator wygenerowany podczas dematerializacji akcji u emitenta. Proces generowania oraz rejestrowania identyfikatora będzie również dostępny dla akcjonariuszy, którzy złożyli u emitentów wszystkie posiadania akcje. Jego szczegóły zostaną udostępnione w aplikacjach podmiotów, prowadzących elektroniczne rejestry akcjonariuszy, którzy przyjęli rozwiązania zgodne z SIRA.
SIRA ma wbudowane narzędzia, umożliwiające dalsze rozwój nowych funkcjonalności i usług. W przyszłości, poza samą informacją o posiadanych akcjach będą to m.in. zdalne wydanie świadectwa rejestrowego czy tokenizacja akcji w oparciu o technologię blockchain, by ułatwić akcjonariuszom wykonywanie praw z akcji, takich chociażby prawo do dywidendy, udziału w WZA, czy też sprzedaży akcji.
Link do dokumentu pełny opis inicjatywy SIRA (plik SIRA_opis-inicjatywy.pdf)
Przykładowy kod api (plik SIRA_v1.0.yaml)